Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
  • Hlavná stránka
  • Mapa stránok
  • Otázky a odpovede
  • Kontakt

Veľkonočné sviatky šetrnejšie k prírode

Upratovanie

Ani sme sa nenazdali a štvrtina roku je za nami a tak stojíme pred jarnou generálkou domovov v podobe upratovania. Tipy a triky ako ekologicky upratať domácnosť nájdete v sekcii Zelená domácnosť- rubrika Ekotipy pre domácnosť (veríme že tipy Vás oslovia a ušetria nielen prírodu, ale aj Váš rozpočet ). Jarné upratovanie je častokrát spojené s triedením vecí, pre nás už nepotrebné veci, však môžu mať pre niekoho iného veľkú hodnotu. Preto sa snažme veci predať, odniesť do swap centra alebo ponúknuť zadarmo na sociálnych sieťach. Aj pri upratovaní myslime na udržateľnosť a veci nevyhadzujme len preto že sa nám zunovali.

Dekorovanie a výzdoba

Prebúdzajúca príroda nám ponúka veľa možností na dekorovanie, len sa treba porozhliadnuť a tieto možnosti využiť. K jari patria kvety, ktoré radi umiestňujeme aj v našich príbytkoch. Pri výbere kvetov uprednostnime tie v kvetináčoch, po ich odkvitnúť ich vime presadiť do záhradky, kde nám budú robiť radosť ešte niekoľko rokov. Bahniatka nedáme do vody, vydržia nám tak niekoľko rokov. Dekorácie vyrábame z prírodných materiálov; prútie, konáriky, papier, preložky z vajec, mach a vajíčka sú ako stvorené na  navodenie pravej veľkonočnej atmosféry. V prípade že chceme na dodekorovanie dokúpiť nejakú dekoráciu v obchode, siahajme po kvalitných materiáloch a nadčasovom dizajne, aby nám skrášľovala domácnosť desiatky rokov. V prípade nákupu sviečok,  uprednostňujme tie zo včelieho či sójového vosku. 

Krásne dekorácie vieme vyrobiť použitím novín a papiera. Kreatívnejšie duše si môžu vyrobiť ručný papier, ktorý umiestnia do vykrajovátok s veľkonočnou tematikou, posypú semienkami lúčnych kvetov a nechajú uschnúť. Po Veľkej noci  túto výzdobu zasadíme a v lete sa kocháme kvetmi čo nám vykvitli.

 

Samostatnou kapitolou sú veľkonočné vajíčka. Pri kúpe vajíčok uprednostníme vajíčka domáce alebo  z voľného výbehu. Namiesto plastových siahnime radšej po vlastných vyfúkaných vajíčkach, ktoré si ručne ozdobíme. Na ozdobu vajíčok nám výborne poslúžia bežne dostupné potraviny, vosk, ale aj prírodne materiály ako napríklad špagát. Vyfukovanie vajíčok a ich následná výzdoba predstavujú spoločne strávený čas plný zábavy a kreativity.

Tipy a návody na zdobenie vajíčok, nájdete na nasledujúcich linkoch:

Farbenie vajíčok prírodnými farbami: https://akcnemamy.akcnezeny.sk/2020/04/ako-zafarbit-vajicka-tym-co-mame-doma-akcne-prirodne-a-jednoducho/

Farbenie vajíčok cibuľovými šupkami: https://www.kreativita.info/tradicia-vajicka-malovane-cibulovym-odvarom-a-listkami-rastlin/

Výbava a odmeny pre kúpačov

Stužky na korbáče si vyrobíme zo starých látok, nekupujeme ich. Voňavku si požičiame od maminy, či sestry, vyhneme sa tak nákupu „ne-voňaviek“, ktoré sú balené v zbytočných obaloch.  Kreatívnejší kúpači si môžu voňavku vyrobiť z vody a esenciálneho oleja. Po domácki vyrobenú voňavku vlejeme do flakónu s rozprašovačom (ktorý nám ostal po použití obľúbenej kozmetiky) a tadáá, originálna vôňa je na svete. Zostatková vôňa po šibačke poslúži ako osviežovač v byte. Tento krok spojený s príjemnou vôňou ocenia aj dievčatá ktoré budú pokúpanie. Uprednostňujeme nebalené sladkosti. Za tie roky sa už stalo vajíčko v alobale s malou hračkou vo vnútri symbolom veľkej noci, skúsme však aj v tomto prípade prekonať stereotypy a siahnime po inej sladkej alternatíve.  Namiesto fúkaných zajacov odmeňme kúpačov domácim koláčom, sladkosťou, sušeným ovocím

 

 či orieškami z bezobalového obchodu. Zabaliť ich môžeme do sklenených pohárov, ktoré ozdobíme stužkou, alebo do zajačikov vyrobených z toaletných roliek. Ak siahame po balenej sladkosti, siahajme po recyklovateľnom obale a sladkosti v kvalite BIO alebo FAIR TRADE.

Príprava pohostenia a nákup potravín

Pred samotným nákupom skontrolujeme zásoby potravín ktoré máme doma. Dopredu si spočítame počet stravníkov a návštev a naplánujeme si jedálniček. Chýbajúce potraviny si spíšeme na nákupný zoznam, podľa ktorého sa riadime v obchode. Myslime na to že aj v prípade veľkej noci ide len o pár dni, za ktoré sa náš žalúdok nenafúkne. Pri nákupe uprednostňujeme nebalené potraviny, pri balených potravinách nekupujeme zložito a viacnásobne balené produkty. Namiesto balenej vody ponúkneme kúpačom a návštevám domáci čaj, citronádu, alebo len čistú vodu.

 

Na záver nezabudnime že všetok odpad poctivo separujeme.

 

 

 

 

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK