- Impulzívne vs. zodpovedné nakupovanie?
Po tom, ako dozvedeli o tajomstvách módneho priemyslu, sa môžu vase nákupné zvyky od základov zmeniť. Ako prvé je na mieste prestať nakupovať impulzívne. Začať sme si klásť otázky, čím sa naše nakupovanie stane zodpovednejším. A nakoniec si uvedomiť, že už viac nechceme nosiť oblečenie, ktoré môžno prešlo rukami detí alebo vlákna, ktoré možno poškodili zdravie stovkám ľudí.
- Potrebuješ ďalšie oblečenie?
Najdôležitejšou otázkou je práve táto. Pravdou je, že väčšina z nás má skrine plné oblečenia, ktoré nenosíme. Na každý kus oblečenia sa používa približne 2700 litrov vody a mnoho toxických látok, ktoré sa dostáva do životného prostredia. V rozvojových krajinách a aj u nás. Takže znovu, naozaj potrebuješ nové oblečenie?
Je jasné, že každý občas potrebuje nejaký nový kus oblečenia či topánok, nič nevydrží večne. Bolo by radikálne tvrdiť, že si máme úplne prestať kupovať nové oblečenie. To určite nie, radosť si treba urobiť. A práve túto radosť môžeme spečatiť zodpovedným nakupovaním.
Prvým skvelým spôsobom je sekáč. Druhou možnosťou je podpora poctivých značiek.
AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNU ZNAČKU?
Rozhodol si sa nakupovať zodpovedne? Tak si pred akýmkoľvek nákupom skús odpovedať na tieto štyri otázky:
1. Z AKÉHO MATERIÁLU JE PRODUKT VYROBENÝ?
Pozri sa na etiketu výrobku. Rozložiteľné a prírodné materiály s nízkym dopadom na životné prostredie sú synonymom udržateľnej módy a vždy tou najlepšou voľbou.
Minimalizuj syntetické látky ako polyester, nylon, akryl, viskózu, PVC kožu a uprednostni recyklované verzie týchto materiálov. Obmedz bežnú bavlnu, daj prednosť tej organickej alebo kono
2. AKO BOL PRODUKT VYROBENÝ?
Skús zistiť, aké surové materiály firma používa. Uprednostni spoločnosti s transparentnými informáciami s ohľadom na typ čistenia, farbenia a šitia, ktoré pri výrobe používajú. Pozri sa, či majú certifikáciu.
3. KDE BOL VYROBENÝ?
Uprednostni lokálne vyrobené produkty. Aj keď je to v dnešnej dobe dosť ťažké, stále existujú predajcovia, ktorých nájdeš na mestských trhoch a blšákoch.
Je oblečenie z Afriky či z Ázie? Majú značky certifikáciu ako napríklad “Fair Trade, ktoré zaručujú prehľadný dodávateľský reťazec a zabezpečuje férové podmienky pre zamestnancov?
4. ZAUJÍMA SA FIRMA, KTORÁ OBLEČENIE VYROBILA, O LEPŠÍ SVET?
Daj prednosť spoločnostiam, ktoré sa k výrobe stavajú zodpovedne, informácie o výrobe majú ľahko dohľadateľné a prispievajú k lepšej budúcnosti našej planéty.
Vyhni sa firmám, ktoré nerešpektujú ani základné ľudské práva ich robotníkov ani prírodu. Tie zaujíma iba jedno, profit.
Aj keď nie je jednoduché nakupovať zodpovedne a transparentne vyrobené produkty, vždy stačí začať malým krokom. Raz podporiť takú firmu, inokedy zase šikovného lokálneho predajcu, alebo nosiť oblečenie zo sekáča. Všetko má zmysel.
Keď sa budeš viac zaujímať o to čo nosíš, v neposlednom rade, budete vedieť, že vaše oblečenie bolo vytvorené s láskou, s vášňou k dizajnu, za férových podmienok a ekologicky - s ohľadom na životné prostredie.
A samozrejme, že môžeme nasledovať najnovšie trendy a pritom nie úplne podoporovať fast fashion. Nakupovanie v second-handoch, blšákoch, bazároch či odkladanie si vecí, o ktorých si myslíme, že už nie sú trendy, pretože ako môžeme vidieť všetko sa raz znovu do módy vráti. Ak sme však s určitosťou presvedčení, že oblečenie už pre nás nie je to pravé orechové, môžeme ho veľmi jednoducho darovať na charitu, teda ľuďom, ktorým je jedno, že nespĺňa najnovšie módne trendy a s radosťou ho využijú. dôležitá je koniec koncov kvalita nie kvantita. Originalita a zmysel pre módu spočíva v umení variácie jedného kusu oblečenia a nie vlastnenia enormného množstva vecí.
A ešte jeden tip na záver. Viete čo je to „kapsulový šatník“?
Časom sa kapsulový šatník prispôsoboval, a transformoval a dnes by sa dal zadefinovať asi takto:
Fungujúci kapsulový šatník by mal pozostávať z približne 40 kusov oblečenia, ktoré sa dajú medzi sebou ľahko kombinovať. Neráta sa doň príležitostné alebo športové oblečenie, ani spodná bielizeň.
Výsledkom by mal byť šatník vyskladaný na mieru, premyslený tak, aby ste dopredu poznali kombinácie a jeho možnosti. Aby ste každú jednu vec obliekali s láskou a čo najdlhšie, bez ďalšieho nakupovania. Snaha je odovzdať ľuďom presvedčenie, že potrebujeme menej vecí, no o to kvalitnejších.
To ale neznamená, že pokiaľ sa rozhodnete vytvoriť si kapsulový šatník, otvoríte skriňu a vytriedite veci s vašimi žiadanými kombináciami a ostatné vyhodíte. Kapsulový šatník sa “rodí” časom, niekedy aj niekoľko rokov. Cieľom nie je vyhodiť nepotrebné oblečenie, cieľom je nosiť a milovať tie kusy oblečenia, ktoré už v skrini mate a nepotrebujete ďalšie.
Ak máš lepšie nápady a tipy pri nakupovaní oblečenia, daj nám vedieť do komentárov.
Zodpovedné nakupovanie módy nie je v dnešnej dobe ľahké. Značky sa nás snažia prehovoriť, že potrebujeme stále nové a nové oblečenie, a my často nevieme odolať. Skúsme ale spomaliť, skúsme si odpovedať na pár jednoduchých otázok a skúsme nekupovať šaty, ktorých príbeh nepoznáme. To je prvý krok, ktorý môžeme urobiť pre boj proti rýchlej móde a pre podporu tej pomalej.
Odporúčame výborný prvý slovenský podcast, Fashion Session, vďaka ktorému spoznáte príbeh svojho oblečenia. Prináša vám ho Zuzana Dutková a Natália Pažická. Odhaľte s nimi kde, ako a kto naše a vaše oblečenie vyrába. S Fashion Session sa môžete rozhodnúť, či chcete byť súčasťou problému, alebo súčasťou riešenia.