Pestovanie tejto palmy je jednou z najväčších príčin úbytkov dažďových pralesov, ktoré sú zdrojom najväčšej biologickej rozmanitosti našej planéty.
Palmový olej je lacný jedlý rastlinný olej, ktorý sa získava lisovaním plodov z tropickej palmy olejnej. V súčasnej dobe sa jedná o jeden z najbežnejších a najpoužívanejších jedlých olejov na svete.
Palma olejná sa pestuje v juhovýchodnej Ázii, Afrike aj Strednej a Južnej Amerike, jej najväčšie plantáže sú v Indonézii a Malajzii, predovšetkým na ostrovoch Borneo a Sumatra. Nové plantáže tejto palmy vznikajú viac menej vyrúbaním alebo vypálením pôvodných dažďových pralesov.
Tieto pralesy sú domovom mnoho druhov živočíchov vrátane vzácnych orangutanov.
Pestovanie tejto palmy je jednou z najväčších príčin úbytkov dažďových pralesov, ktoré sú zdrojom najväčšej biologickej rozmanitosti našej planéty.
Na Slovensko sa jej každoročne dovezie 30 tis. ton, používa sa v celej rade potravinárskych aj kozmetických výrobkov.
S ochranou pôvodných tropických pralesov môže pomôcť každý, stačí si len vyberať tovar, ktorý tento olej neobsahuje a tlačiť tak na výrobcov, aby ho nepoužívali.
Palmový olej veľmi pravdepodobne jete a používate každý deň. Z 80% sa používa v potravinárskom priemysle, chýbajúcich 20% pripadá na ostatné odvetvia. Najčastejšie ho nájdeme v týchto produktoch:
- Margaríny, tuky na vyprážanie
- Majonézy, omáčky
- Chipsy, sušienky
- Pečivo, koláče
- Čokolády
- Zmrzliny
- Mydlá, šampóny
- Krémy, telové mlieka
- Pleťové vody
- Rúže na pery
- Kožný a textilný priemysel – zmäkčenie kože, mazivo v textilnom priemysle
- Kovo priemysel – valcovanie tenkého plechu zastudena, ošetrenie a leštenie, výroba špeciálnej ocele
- Chemický priemysel – výroba farieb, prísada do plastov, gumy, textile
- Ostatný priemysel – biopalivo, mazivo, súčasť tlačiarenských farieb, prísada insekticídov, fungicídov, napalm (benzín zahustený kyselinou palmitovou)
Podľa nariadenia EÚ výrobcovia na etiketách potravín musia uvádzať konkrétny druh rastlinného oleja, čo do nedávna nebolo povinné. Je teda veľmi ľahké zistiť, či výrobky, ktoré nakupujete, obsahujú palmový olej alebo nie. Bohužiaľ u kozmetických výrobkov a drogérie zatiaľ neexistuje nariadenie, ktoré by bežnému spotrebiteľovi orientáciu v zložení výrobkov uľahčovalo. Zloženie je uvádzané pomocou názvu skupín chemických látok, za ktorými sa môžu ukrývať a väčšinou aj ukrývajú, deriváty palmového oleja.
Čo má palmový olej na svedomí?
Palmový olej je vďaka obrovským výnosom a lacnej pracovnej sile jeden z najlacnejších rastlinných olejov a vďaka svojim vlastnostiam jeden z najpoužívanejších.
Celosvetový dopyt po ňom je veľký.
Neustále sa rozširujúce plantáže palmy olejnej, z ktorej sa palmový olej získava, majú za následok rozsiahlu devastáciu prírody.
Pôvodné dažďové pralesy tak nenávratne miznú.
Miestny obyvatelia prichádzajú o svoju pôdu a živobytie, proti veľkým nadnárodným spoločnostiam sa nemajú ako brániť.
Životnosť palmy je 25 rokov. Po tomto období zostáva na mieste vyčerpaná pôda bez živín a zásob podzemnej vody. Územie je len ťažko využiteľné pre pestovanie ďalších plodín, prípadne pre obnovu lesa. Najviac je kontaminované pesticídmi a umelými hnojivami.
Z pôdy, kde pôvodne rástol tropický prales, jeden z druhovo najbohatších ekosystémov na Zemi, sa tak stáva nehostinná pustá step označovaná aj “zelená púšť”.
Pokiaľ má palmový olej tak negatívny dopad na životné prostredie, zvieratá aj miestne komunity, prečo ho teda kupovať?
Prečo nedať prednosť olejom miestneho pôvodu?
Naše vlastné rozhodnutie NEKUPOVAŤ výrobky s palmovým olejom môže pomôcť zachrániť unikátne prírodné bohatstvo juhovýchodnej Ázie. To my spotrebitelia máme v rukách budúci osud dažďových pralesov, orangutanov a mnoho ďalších zvierat.
Viac informácií nájdete na: