Záhradný kompostér by mal sedieť do našej záhrady/domácnosti. Vyber si materiál podľa odolnosti, farbu, no najmä objem. Pomôcka: 1 m2 záhrady = 1 liter objemu kompostéru.
Záhradný kompostér si vieme aj jednoducho vyrobiť z drevených paliet. Dno kompostéra vyplň pletivom s očkami o priemere max. 1 cm, zabrániš tak vniknutiu drobných hlodavcov.
Platí to pre vyrábané aj kupované kompostéry.
Tou najjednoduchšou je hádzať bioodpad na hromadu niekde na záhrade.
- Prepracovanejšou verziou je kompostovacie silo. To si môžete vyrobiť aj doma. Najčastejšie pre výrobu využijete drevené dosky (viď obrázok nižšie), alebo palety. Verzie z obchodu budú obvykle plastové, plechové alebo drevené (prípadne ich kombinácie). Môžu však byť aj z betónu, alebo iných materiálov.
Klady:
+ Kompostovanie zelene zo záhrady
+ Prispôsobenie vzhľadu, počtu komôr
+ Prispôsobenie potrebnej veľkosti, kapacity
Zápory
- Prevzdušňovanie prevažne ručným prehadzovaním
- Možná prítomnosť hlodavcov
- Obmedzené ročným obdobím
- Vhodný iba na väčšie záhrady
Ďalším rozumným variantom je plastový kompostér s vekom. Tieto kompostéry sú v súčasnosti obľúbené predovšetkým pre svoju prijateľnú cenu (varianty s objemom okolo 400 l) stoja v rozmedzí 25 - 40 Euro) a množstvo kapacitných variantov, vrátane dvoch a viac komorových.
- Tip: Ak premýšľate, akú veľkosť kompostéra vzhľadom k veľkosti vašej záhrady zvoliť, uvádzame malú nápovedu. Zo 100 m2 pokosenej záhrady získate trávu v objeme 100 l. Dôležité je myslieť teda na frekvenciu kosenia, na zľahnutie trávy (za 10 dní stratí cca 1/3 objemu) a taktiež na objem ďalšieho pridávaného materiálu. K inštalácii plastového kompostéra nie je potreba žiadne náradie a navyše sú často vybavené premysleným systémom prevzdušňovacích otvorov či zavlažovania.
Klady
+ Tmavý plast uľahčuje lepšie prehriatie
+ Prevzdušňovanie systémom otvorov
+ Kompostovanie zelene zo záhrady
+ Prijateľný vzhľad kompostu
+ Nízka cena
Zápory
- Náročnejšie ručné vyhadzovanie lopatkou
- Prítomnosť hlodavcov - podhrabaním
- Náročné prekopanie kompostu
- Obmedzené ročným obdobím
Ďalšou možnosťou ako kompostovať, je pomocou otočného (rotačného) kompostéra. Na rozdiel od tých pevne stojacich je vyrábaný v menších veľkostiach a je drahší. Má však svoje výhody. Pre priaznivcov viackomorových kompostérov je dobrou správou, že aj tieto varianty sú k nájdeniu v ponukách otočných kompostérov. Podobne ako plastový kompostér s vekom, je ten otočný obľúbený (mimo iné) pre svoj decentný vzhľad. Významnou prednosťou otočných kompostérov je ľahké prevzdušňovanie (ocenia nie len dámy) čo prispieva k rýchlejšej tvorbe a vyššej kvalite kompostu. Ďalšou výhodou je jednoduché premiestňovanie kompostéra, niektoré modely sú pre tento účel vybavené kolieskami.
Klady
+ Jednoduché prevzdušňovanie - ľahkou rotáciou
+ Vyprázdňovanie (otočením do pristaveného fúrika)
+ Odolný voči hlodavcom
+ Dobre využiteľný v menších či vnútorných priestoroch
Zápory
- Často nebýva zateplený - chýba energia z pôdy
- Absencia prirodzeného kompostovania - dážďovky a i.
- Menšia kapacita
- Vyššia cena
Chcete si založiť vlastný kompostér, ale bývate v byte? Vhodným riešením je v tomto prípade tzv. vermikompostér. Jedná sa o najmenší z ponúkaných kompostérov. Ten je pre využitie v domácnosti priamo stvorený a vyniká predovšetkým skvelým designom.
Pokiaľ ste sa už niekedy stretli s pojmom dážďovkový čaj, tak zrejme tušíte, že o lúhovaní dážďoviek v hrnčeku reč nebude. Význam anglického pojmu "worm tea" znamená kvalitné organické hnojivo, ktoré vzniká práve ako výsledok vermikompostovania.
Kompostér je možné umiestniť takmer kamkoľvek, kde sa pohybuje teplota okolo 18°C. Pri dodržiavaní správnych zásadu tohto typu kompostovania sa nemusíte obávať ani prípadného zápachu. Ako vhodné umiestnenie sa tak ponúka priamo vaša kuchyňa, či balkón.
Vermikompostér môže byť "hračkou" taktiež pre vaše ratolesti. Okrem toho, že ich pravidelným kompostovaním na chvíľu zabavíte, tak ich aj vzdelávate. Pokiaľ vás či vaše deti začne domáce kompostovanie časom viac baviť, je možné si väčšinu vermikompostérov zväčšovať prikupovaním jednotlivých poschodí.
Klady
+ Luxusný a moderný design
+ Jednoduchá manipulácia
+ Systém vnútorného prevzdušňovania
+ Jednoduché vyprázdňovanie
+ Celoročné kompostovanie
Zápory
- Vhodné takmer iba pre domáce kompostovanie
- Výrazne nižšia kapacita - poschodie najčastejšie 10 – 20 l
- Vyššia cena
Tip: Bioodpad tvorí mnohokrát takmer polovicu odpadu vo vašej domácnosti. Jeho recykláciou tak nešpiníte odpadkový kôš, ktorý naviac ani nepríjemne nezapácha. Mimo iné sa kôš vynáša menej často, čo ocení každý člen domácnosti.
Okrem vyššie uvedených typov kompostérov sa môžete stretnúť taktiež s komunitnými kompostérmi. Tie majú rôzne veľkosti a tvary. Ich účelom je kompostovanie väčším počtom osôb, ktoré sa potom o výsledný kompost podelia. Za zmienku stoja aj profesionálne automatické kompostéry. Ich prepracovanosť sa však prejavuje na cene, ktorá dosahuje stoviek Euro (i viac).