Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
Otočte mobil pre plnohodnotnú verziu webu

Udržateľné Vianoce

Sviatky, Vianoce, sú často spojené s nakupovaním, zvýšenou spotrebou. Zo všetkých reklám na nás vyskakuje, čo všetko si ešte máme kúpiť, aby boli sviatky dokonalé. Naozaj je potrebné všetko kupovať? Čo všetko potrebujeme a je alebo nie je možné stráviť sviatky v hojnosti a zároveň ohľaduplne voči životnému prostrediu?

 

Skutočný význam sviatkov nespočíva v nadmernej konzumácií či v stresoch pri zháňaní darčekov.

Mnohé z tzv. zaužívaných rituálov okolo Vianoc má v skutočnosti desivý sociálny i environmentálny dopad.

 

Tu nájdete pár tipov, ako na ohľaduplnejšie a voči životnému prostrediu rešpektujúce Vianoce:

Vianočný stromček

je možné zakúpiť si živý stromček v kvetináči alebo  z legálnych prerezávok. Naši predkovia si zdobili izby vetvičkami, odrezkami a vencami z odrezkov. A v prípade že máte napr.. 10 rokov umelý stromček, určite je viac ekologický, ako si každý rok kupovať čerstvý odrezaný, najmä pokiaľ sa človek nezaoberá krajinou pôvodu a  vôbec, odkiaľ predmetný strom pochádza. Ak si kladiete otázku či  živý či umelý - tak áno, živý stromček je považovaný za lepšiu alternatívu, ak pochádza z lokálnych škôlok. A samozrejme, je dôležité sa postarať o jeho správnu likvidáciu po Vianociach, aby neskončil na skládke. Na druhej strane, umelé stromčeky, aj keď majú vyššiu uhlíkovú stopu pri výrobe, vydržia aj 10-15 rokov, takže ak máte doma umelý stromček a opakovane používate, rozhodne je to lepšie, ako ho vyhodiť, či kupovať si zároveň aj ďalší, hoci aj živý.

 

Vianočné ozdoby sa dajú vyrobiť

návody ako si z bežných domácich odpadov a iných vecí, čo nájdeme v domácnosti môžeme vyrobiť prenádherné ozdoby sa dajú nájsť na rôznych weboch. Radosť pri výrobe ozdôb majú najmä deti a celá rodina si tak môže spestriť príchod sviatkov aj takouto spoločnou aktivitou. Uprednostníme prírodné materiály pred plastom. Krásne sú ozdoby so šišiek, sušeného ovocia a iných prírodných či ekologických materiálov. Je možné podporiť kúpiť si dekorácie aj od remeselníkov či chránených dielní.

Vianočný venček

 

Vianočné osvetlenie

okrem úspory energie ide aj o úsporu životného prostredia. Vianočné svetielka môžu byť ekologické  napr. ak použijete LED osvetlenia. Vonku sú vhodné použiť solárne svetielka, alebo svetlá so spínačmi, teda že svetielka nesvietia po celý čas, ale len určitú dobu. Dobré sú napr. produkty s certifikátmi ako je napr. Energy Star - LED svetlá spotrebujú až o 80-90 % menej energie než klasické žiarovky a majú väčšiu životnosť.

 

Darčeky je možné nakúpiť lokálne, od miestnych výrobcov a remeselníkov

Aj toto šetrí životné prostredie. Mnohé darčeky sa dnes už dajú zakúpiť aj s posolstvom – napr. keď podporíte darčeky z chránených dielní, z DSS či od lokálnych výrobcov, ktorí napr. časť zisku z nákupu takýchto produktov venujú na charitatívne účely. Rovnako je možno darovať zážitok. Vstup do kina, do múzea, na kultúrne podujatia, oddych, relax, zábavu., či spoločný výlet.

 

Papier na darčeky vieme použiť recyklovaný

príp. opakovanie použiť papier, ktorý sme neroztrhali z minulých období, existujú aj baliace vrecúška, ktoré sú plátenné a následne ich môžeme využiť na iné účely, po Vianociach. Darčeky sa dajú baliť aj do vlastnoručne vyrobených obalov, či do šatiek – látok. Pekná a efektívna je napr. technika z Japonska, tzv. Furushiki – balenie darčekov do plátenných obrúskov – utierok, obrusov, ktoré využívame v domácnosti bežne. 

Opäť sa dajú využiť aj tvorivé dielne a nájsť si spoločný rodinný čas na tvorbu obalov na darčeky napr. zo starých papierov, krabíc, kalendárov. Fantázií sa medze nekladú a tak môže byť aj jedným z vašich darčekov, samotný jeho obal.

 

Vianočné upratovanie  

Aj predvianočné upratovanie môže byť ekologické. Staré mamy a otcovia nepoznali x čistiacich prostriedkov. Používal sa ocot a sóda bikarbóna. Oboje funguje proti zápachom, dezinfikuje, odstraňuje vodný kameň. Vodou a octom sa dajú aj pekne vyleštiť okná. K ekologickej domácnosti je možné nájsť mnoho príručiek i webstránok. O domácej ekológií je príručka od Ekologického Inštitútu Veronica.

 

Štedrá večera a vianočná hostina

Ak naozaj nechceme plytvať, je odporúčané spraviť si dopredu zoznam, čo vlastne potrebujeme. Zvážiť si, čo chceme variť, piecť a koľko toho chceme a potrebujeme. Zoznam je veľmi nápomocný, nakoľko všetci poznáme to, že prídeme do obchodu po 1-2 veci a vyjdeme von s plným košom. Opäť platí, že ak chcem aj v strave byť ohľaduplný/a voči planéte, uprednostním lokálnych výrobcov potravín a minimalizujem mäso či ryby.

Medovníčky

Posledné roky je aj diskusia ohľadom nákupu napr. živých kaprov, ktoré trpia pri pobyte u nás vo vani a pri predaji v kadiach po trhoch. Sú krajiny, kde je už toto zakázané. Niektoré domácnosti nemajú problém uprednostniť vegetariánsku- vegánsku stravu. Ak už však nesmie na Vašom stole chýbať ryba, rozhodne je možnosť zakúpiť si takúto rybu bez toho, aby ste ju x ďalších dní týrali u Vás vo vani.

O utrpení pri predaji živých kaprov píše napr. OZ Humánny pokrok.

Veľkým problémom v SR je aj plytvanie jedlom. Nakupovať by sme mali veci, ktoré naozaj skonzumujeme. Zo zvyškov ovocia môžeme napr. urobiť ovocný šalát. Aj zemiakový šalát by sme sa mohli naučiť pripravovať v množstve, ktoré skonzumujeme. Cez sviatky sa plytvá jedlom mnohonásobnejšie než bežne. Užitočné je aj zistiť si, komu vieme urobiť radosť s jedlom, ktoré už nevládzeme skonzumovať – podeliť sa s rodinou, priateľmi, či ľuďmi v núdzi.

 

Niekoľko pekných typov na bezobalové Vianoce ponúka aj CEEV Živica v tomto článku

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK