Krajina okolo nás je zrkadlom našej práce. Obraz ako vyzerá dnes vznikal celé tisícročia. Je to ako kniha dejepisu, ktorú napísali naši predkovia a naďalej do nej píšeme my. Pri troške pozornosti si môžeme v nej čítať - rozlišovať miesta, kde žijú ľudia s prírodou v harmónii a múdrym obhospodarovaním zanechávajú za sebou zdravú a bohatú krajinu, a miesta, kde bola príroda naopak jednostranne využívaná pre krátkodobý prospech jej užívateľov.
Ekologické poľnohospodárstvo vzniklo spojením stáročných skúseností našich predkov a najnovších moderných vedeckých poznatkov. Zjednodušene povedané, ekologické poľnohospodárstvo využíva krajinu spôsobom, ktorý ju neohrozuje: dokáže s ňou spolupracovať, brať si plody a dary zeme a pri tom zabezpečuje priaznivé podmienky pre jej ostatné schopnosti a funkcie. Len takýmto citlivým prístupom bude možné zbierať úrodu z našich polí aj o mnoho rokov neskôr.
Výhody ekologického hospodárenia sú nepopierateľné.
Ekologické poľnohospodárstvo v prvom rade nevnáša do prostredia cudzie látky v podobe rôznych chemikálii., taktiež udržuje a zlepšuje dlhodobú úrodnosť pôdy a zvyšuje obsah jej organickej zložky.
Potraviny z ekologického poľnohospodárstva majú v sebe vysokú nutričnú hodnotu a neobsahujú škodlivé chemické látky.
O zdravý stav pôdy sa ekofarmári starajú
- mulčovaním, zeleným hnojením a inými prírode blízkymi metódami, využívajú tradičné metódy pestovania, ako je ručná práca, zelené hnojenie a prirodzene obnovujú pôdnu úrodnosť. Ekofarmy chovajú svoje zvieratá etickým spôsobom a ponúkajú im prirodzené podmienky pre ich rast a vývoj. Kŕmené sú predovšetkým z produkcie vlastného ekologického podniku.
Produktom ekologického poľnohospodárstva sú biopotraviny. V súčasnej dobe požiadavky na biopotraviny neustále narastajú, preto potraviny s označením ,,bio" nájdeme takmer v každom supermarkete. Najlepší bioprodukt však získavame priamo na ekofarme, kde máme zaručenú jeho kvalitu a čerstvosť ekofarmárom.
"Nezdedili sme Zem od našich otcov, požičiavame si ju od našich detí"
Lester Brown