Krásu a pestrosť ľudových remesiel, piesní, tancov a nenapodobiteľných spoločenských zvyklostí trenčianskeho regiónu uplynulý víkend objavovala delegácia zo 16 krajín sveta. Štyridsať zástupcov krajín ako India, Kórea, Palestína, Alžírsko, Kuvajt, Filipíny, Srí Lanka alebo Čína vymenili učebnice a internet za priamu skúsenosť a celé tri dni strávili v Trenčianskom kraji. Podujatie, ktorého organizátorom bolo Združenie obcí Čachtice – Kopanice a starostka obce Vaďovce Anna Tuková, návštevníkov zaviedlo do tých najkrajších kútov nášho kraja; na Mohylu M. R. Štefánika, na Čachtický hrad či dokonca do obce Jablonka na Jablonkové kumštovanie.
Sobotu účastníci Workshopu ICCN strávili v Agropenzióne Adam, ktorý sa stal miestom prednesenia desiatky referátov na tému ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva Zeme. Cieľom workshopu bolo aj zapojenie mladej generácie a jej aktivizácia v tejto oblasti. Deň vyplnený tematickými prednáškami a diskusiami odštartovala detská zvonkohra z Košarísk, ktorú uviedla starostka obce Anna Abramovičová. Svojou účasťou podujatie podporili aj ďalší starostovia a zástupcovia samospráv 8 obcí, ktoré spája Združenie obcí Čachtice - Kopanice. V mene predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku, ktorý nad podujatím prevzal záštitu, prítomných pozdravila riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región Eva Frývaldská: „Nie je náhoda, že sa workshop koná práve tu v kopaničiarskom regióne. Myjavský okres je miestom, kde sa tradície a zvyky Trenčianskeho kraja neustále zachovávajú a šíria.“ Uchovávaním dedičstva našich predkov sa zaoberá aj Centrum tradičnej kultúry v Myjave, v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, ktorého činnosť účastníkom workshopu predstavila riaditeľka Viera Feriancová.
Podujatie sa uskutočnilo s podporou Úradu vlády SR a pod záštitou svetovej organizácie UNESCO, v rámci ktorej sa organizácia ICCN podieľa na ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva a tradícií, ktoré majú v kultúrnej spoločnosti nezastupiteľné miesto. Členom organizácie ICCN je aj osem obcí zo Združenia obcí Čachtice – Kopanice: Čachtice, Vaďovce, Kostolné, Hrašné, Jablonka, Košariská, Priepasné a Podkylava. Od roku 2011 aj vďaka členstvu v tejto organizácii zabezpečujú šírenie povedomia o slovenskom kultúrnom bohatstve po celom svete. „Myslíme si, že tieto staré zvyky a všetko s nimi spojené si zasluhujú ochranu. Každý národ si ich chce chrániť, prezentovať a byť na ne hrdý. Aj v dobe globalizácie si chce každý uchovať to svoje, čo má v krvi už od narodenia a po celé generácie,“ povedala predsedníčka združenia obcí a starostka obce Vaďovce Alžbeta Tuková a zároveň vyjadrila svoju vďaku všetkým, ktorí ich v tomto smere podporujú. Kultúrne tradície, zvyky a remeslá vníma ako spojovník medzi všetkými národmi, hoci sa ich kultúry navzájom odlišujú.