Veľtrh cestovného ruchu Region Tour Expo už po 5.-krát ponúkol návštevníkom inšpiráciu na trávenie voľného času a dovolenky v prihraničných českých a slovenských regiónoch. Svoju turistickú ponuku prostredníctvom krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región predstavil na veľtrhu aj Trenčiansky kraj.
Trenčiansky kraj má turistom čo ponúknuť
Trenčiansky kraj dýcha históriou. Je posiaty hradmi a zámkami opradenými stáročnými legendami, ponúka aktívny odpočinok v kúpeľoch a termálnych kúpaliskách, športové vyžitie a adrenalínové zážitky v prekrásnej prírode či gastronomické špeciality. Objavené aj doposiaľ neobjavené poklady tohto turisticky atraktívneho regiónu predstavila krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región počas slávnostného otvorenia svojho stánku v piatok 13. mája 2016. Zúčastnilo sa ho niekoľko významných hostí: veľvyslankyňa Slovinska v Slovenskej republike (SR) J.E. Bernarda Gradišnik, člen veľvyslanectva Česka v SR Jaroslav Kalfiřt, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška, hejtman Zlínskeho kraja Stanislav Mišák, rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Jozef Habánik, podpredseda Žilinského samosprávneho kraja a predseda krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Žilinský turistický kraj Jozef Štrba, podpredseda Trenčianskeho samosprávneho kraj Jozef Trstenský, podpredseda Trnavského samosprávneho kraja József Berényi, generálny riaditeľ Expo Center, a. s., Trenčín Pavol Hozlár a riaditeľ Úradu TSK a zároveň predseda KOCR Trenčín región Juraj Gerlici.
Skryté poklady
Názov expozície „Objavte skryté poklady regiónu Trenčín“ naznačuje, že krajská organizácia cestovného ruchu bude v rámci svojej prezentácie odkrývať doteraz neodhalené tajomstvá trenčianskeho regiónu. Ako prvý poklad, ktorý bol niekoľko rokov skrytý pod zemou, KOCR Trenčín región predstavila nový projekt čachtického podzemia. Až 150 metrov tajomných chodieb, ktorými sa prechádzala aj samotná Alžbeta Báthory, má veľký potenciál prilákať turistov do Trenčianskeho kraja. Čachtické podzemie na veľtrhu predstavil predseda Poľnohospodárskeho družstva (PD) Čachtice Jozef Čarada a členovia Občianskeho združenia Na hrade. „Je to dielo dobrovoľníkov, ktorí dennodenne pracujú na jeho zveľadení. Všetkých vás do týchto tajomných priestorov pozývam,“ povedal Čarada. Túto novoobjavenú turistickú lokalitu najnovšie prezentuje nový propagačný materiál z dielne KOCR Trenčín región, ktorý je určený na prezentáciu na rôznych kultúrnych, športových či spoločenských podujatiach v rámci kraja aj mimo neho.
Ďalším pokladom, ktorý verejnosť v Trenčianskom kraji vníma len okrajovo, je salašníctvo. Hoci trenčiansky región nie je typickým salašníckym krajom, prostredníctvom projektu „Bačova cesta“, ktorý spája salaše v Trenčianskom a Žilinskom kraji, sa aj tieto lokality dostávajú do pozornosti miestnych obyvateľov. „Som veľmi rád, že sa takýmto spôsobom môže propagovať kultúrne dedičstvo našich predkov - ovčiarstvo. Členmi projektu Bačova cesta je v súčasnosti 10 subjektov, 2 salaše sú z Trenčianskeho kraja,“ uviedol predseda Občianskeho združenia Bačova cesta Ľudovít Urbanovský.
Prezentácia turistických atraktivít a skrytých pokladov Trenčianskeho kraja prostredníctvom krajskej organizácie cestovného ruchu návštevníkov veľtrhu svojou rozmanitosťou oslovila. Činnosť mladej, len ročnej organizácie na podporu turizmu v kraji, podporil aj predseda TSK Jaroslav Baška: „Krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región je veľmi mladou organizáciou, myslím si, že sa rozbehla veľmi dobre a pevne verím, že po vzore ďalších organizácii cestovného ruchu, ktoré majú iné kraje, pôjde tou správnou cestou. Tak, že budeme môcť v budúcom roku vyhodnotiť, že Trenčiansky kraj navštevuje stále viac a viac turistov.“
Ako prispievajú kultúrne pamiatky k regionálnemu turizmu?
V rámci sprievodného programu veľtrhu Region Tour Expo 2016 organizovala KOCR Trenčín región odbornú konferenciu pod názvom „Kultúrne pamiatky ako nástroj rozvoja regionálneho turizmu.“ Skúsenosti so správou historických objektov prišli predstaviť odborníci zo Slovenska a Českej republiky, kultúrne pamiatky Slovinska prezentoval zástupca Slovinského turistického centra so sídlom v Prahe.
Atraktívne podujatia pre návštevníkov a marketingové aktivity Trenčianskeho hradu, dominanty Trenčianskeho kraja, predstavil zástupca riaditeľa Trenčianskeho múzea v Trenčíne Tomáš Michalík. Riaditeľka Oravského múzea so sídlom v Dolnom Kubíne Mária Jagnešáková, v ktorého správe je aj Oravský hrad, poukázala na skutočnosť, že samotná existencia starobylých hradov na prilákanie turistov nestačí. To, čo láka a oživuje stredoveké priestory hradov, sú zaujímavé podujatia určené pre rôzne vekové kategórie.
O svoje skúsenosti s rekonštrukciou a správou historických budov sa prišiel podeliť Ján Svoboda, prezident Asociácie historických hotelov Slovenska a generálny tajomník asociácie Historické hotely Európy. Pod jeho vedením sa podarilo navrátiť zašlú slávu dvom objektom v rámci Trenčianskeho kraja – Hotelu Elizabeth v Trenčíne a kúpalisku Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach. Atraktivitu ďalšieho historického hotela a dlhoročné skúsenosti z oblasti cestovného ruchu prezentoval Jozef Provázek, riaditeľ hotela Thermia Palace v Piešťanoch.
Martin Krčma, kastelán Arcibiskupského paláca v Kroměříži, vo svojom príspevku priblížil, ako zapísanie pamiatky do zoznamu historického dedičstva UNESCO ovplyvnilo návštevnosť zámku Kroměříž a jeho priľahlých záhrad. V závere seminára sa predstavil Michal Kúra zo Slovinského turistického centra v Prahe, ktorý predstavil známe aj menej známe turistické lokality Slovinska a najnavštevovanejšie kultúrne pamiatky.
Prednášky jednotlivých rečníkov, zástupcov odborných inštitúcií, múzeí, turistických organizácií či privátnych subjektov poukázali na to, že potenciál kultúrnych pamiatok na prilákanie turistov do regiónov je obrovský. Snaha o zachovávanie, zveľaďovanie, rekonštrukciu či využívanie historických objektov na iný než pôvodný účel je veľmi náročná a vyžaduje si nemalé finančné prostriedky. Všetky tieto aktivity však prispievajú k ochrane kultúrneho dedičstva, a preto si zaslúžia uznanie verejnosti a podporu zo strany štátnych inštitúcií.