Duálne vzdelávanie má pomôcť mladým ľuďom uplatniť sa na súčasnom trhu práce. Tlačovej konferencie na tému duálneho vzdelávania, ktorá sa konala na pôde Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory sa zúčastnili Juraj Draxler, MA, Minister školstva, vedy, výskumu a šport SR (MŠVVaŠ SR), Dr. Peter Lazar, Člen predstavenstva Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (SNOPK), Ing. Roman Nosko, Predseda Výboru pre odborné vzdelávanie SNOPK, Ing. Jaroslav Baška predseda TSK.
V súčasnosti je každý tretí absolvent na Slovensku bez práce. Napriek tomuto nepriaznivému stavu je v podnikoch s technickým zameraním nedostatok kvalifikovaných mladých ľudí s odborným vzdelaním. Z toho dôvodu vítajú nemeckí investori na Slovensku združení v Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komore zavádzanie duálneho vzdelávania, ktoré dobre prepája teóriu a prax. V rámci svojich aktivít – projektu fit4future a pilotného projektu duálneho vzdelávania v Novom Meste nad Váhom – pomáhajú mladým ľuďom rozšíriť ich možnosti budúceho zamestnania a pripraviť ich lepšie pre potreby trhu práce.
„Nedostatok odborníkov s technickým vzdelaním sa stáva čoraz viac akútnym. Aj v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou mladých hľadajú podniky dobre vyučených odborníkov. Rozhodujúci je pritom vysoký podiel praktického vyučovania priamo vo firmách. Len ak žiaci absolvujú významnú časť vzdelávania v podniku, môžu sa naučiť kompetenciám a zručnostiam, ktoré využijú v podnikovej praxi,“ uviedol Dr. Peter Lazar, Člen predstavenstva Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (SNOPK).
S podobnou situáciou sa stretáva viac ako 150 nemeckých priemyselných firiem podnikajúcich na území Slovenska, ktorým chýba ročne až okolo 1750 kvalifikovaných technických pracovníkov. V spolupráci so SNOPK vyvíjajú aktivity, ktoré majú za cieľ zvýšiť atraktivitu odborného vzdelávania.
Jednou z dlhodobých aktivít na poli odborného vzdelávania je projekt fit4future, ktorého snahou je predovšetkým prispieť k vyššej kvalifikácii mladých ľudí a znížiť nezamestnanosť absolventov, aktívne podporiť stredné odborné školy a zlepšiť kvalitu odborných praxí pre absolventov škôl. „Kampaňou fit4future sa obraciame na žiakov, ich rodičov a učiteľov. Šírime pritom kľúčovú myšlienku projektu - technické odborné vzdelanie orientované na prax je pre mladých ľudí cestou k dobre platenému, istému a modernému zamestnaniu s kariérnou perspektívou. Napriek moderným priemyselným podnikom totiž stále v spoločnosti existujú predsudky voči technickým zamestnaniam. Priemyselné podniky však dnes ponúkajú zaujímavé pracovné miesta s vysokým podielom IT a robotiky,“ uviedol Ing. Roman Nosko, Predseda Výboru pre odborné vzdelávanie SNOPK.
Aktívnymi partnermi projektu je 18 spoločností: BSH Drives and Pumps, CD Profil, Continental Automotive Systems Slovakia, Evonik Fermas, Gabor, Handtmann Slovakia, Heidelberg Postpress Slovensko, Hella Slovakia Signal-Lighting, KUKA, Leoni Slovakia, Manz Slovakia, Mühlbauer Technologies, OSRAM, Scheidt & Bachmann Slovensko, T-Systems Slovakia, Vacuumschmelze, Vaillant Industrial Slovakia a Volkswagen Slovakia.
Partnerské spoločnosti intenzívne spolupracujú s 27 strednými odbornými školami s technickým zameraním po celom území Slovenska. Žiakom ponúkajú možnosť odbornej praxe na vybraných pozíciách vo svojich výrobných prevádzkach s možnosťou kariérneho rastu.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR projekt fit4future podporuje v rámci plánov na uvedenie duálneho systému vzdelávania. V súčasnosti sa nový zákon o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorý umožní duálne vzdelávanie od školského roku 2015/2016, nachádza na prerokovaní v Národnej rade SR. „Verím, že poslanci zákon o duálnom vzdelávaní schvália a vstúpi do platnosti tak, aby sme stihli prijímacie skúšky už pre budúci školský rok“ , uviedol Juraj Draxler, MA, Minister školstva, vedy, výskumu a šport SR (MŠVVaŠ SR).
SNOPK víta snahy MŠVVaŠ SR o uvedenie duálneho vzdelávania, a to i napriek tomu, že administratívne prekážky na vstup do duálneho vzdelávania sú príliš vysoké a finančné stimuly pre firmy nedostačujúce. Zákon je však krokom správnym smerom, keďže zvyšuje podiel praxe na vyučovaní a môže zlepšiť spoluprácu medzi školami a firmami. Je šancou pre firmy, aby využili ponúkajúce sa možnosti a vstúpili do duálneho vzdelávania.
Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) podporuje prijatie nového zákona o odbornom vzdelávaní. Ako uviedol Ing. Jaroslav Baška, predseda TSK: „Trenčiansky samosprávny kraj ako jeden z prvých krajov promptne reaguje na aktuálne potreby zamestnávateľov a pracovného trhu. V nadväznosti na pripravovaný zákon o odbornom vzdelávaní Trenčiansky samosprávny kraj podnikol niekoľko krokov na podporu a propagáciu odborného vzdelávania. V roku 2014 sme prijali nové všeobecno-záväzné nariadenie, ktorým sa od budúceho školského roka navýšia počty tried v stredných odborných školách. Taktiež sme spustili kampaň pod názvom Hrdina remesla, ktorá modernou a pútavou formou upriamuje pozornosť mladých na atraktivitu remesiel a zamestnania v technických smeroch.“
Pilotný projekt duálneho vzdelávania, ktorý štartuje od septembra 2015 v Strednej priemyselnej škole Bzinská Novom Meste nad Váhom je ďalším krokom na podporu odborného vzdelávania v Trenčianskom samosprávnom kraji. Partnermi projektu sú Stredná priemyselná škola Bzinská a päť priemyselných podnikov. Žiakom sa ponúka 4-ročné duálne vzdelávanie podľa nemeckých učebných osnov v odboroch mechatronik a priemyselný mechanik, ktoré bude ukončené maturitou, výučným listom a certifikátom SNOPK. „Vychádzame zo skúseností v rámci nemeckých učebných plánov a najmä z postrehov ich zamestnávateľov. Trenčiansky samosprávny kraj zabezpečí materiálovo technologické dovybavenie školy nielen z vlastných finančných prostriedkov, ale aj z fondov EÚ. Veľmi dôležitou vecou je, že zamestnávatelia si vyberú žiakov zo základných škôl a škola ich pripraví pre tieto firmy. Je to veľmi dobre nastavený princíp, lebo študenti a žiaci budú vychovávaní a pripravovaní práve pre požiadavky trhu práce. Sľubujeme si od toho, vo vzdialenejšom horizonte, že začne postupne klesať nezamestnanosť,“ uviedol Ing. Jaroslav Baška.
Prebraté: Tlačová správa SNOPK, 23.2.2015, Kontakt za TSK: Jana Paulínyová, OKaMV 0901 918 167