V priebehu februára a prvej polovice marca sa s myšlienkou projektu Hrdina remesla, ktorého cieľom je podpora stredného odborného školstva, zoznámili aj niektorí významní zamestnávatelia z kraja. Projekt bol zatiaľ priamo predstavený jedenástim spoločnostiam v regióne, a to zástupcom spoločností Delta Electronics, Leoni Slovakia Trenčianska Teplá, Vacuumschmelze Horná Streda, Jamp Svorada, Matador Dubnica, Askoll Potvorice, H.F.NaJUS Dubnica nad Váhom, Prievidzské pekárne a cukrárne, Danfoss Považská Bystrica, Carcoustics Nováky, Nestlé Prievidza a zástupcom Trenčianskej regionálnej komory SOPK. Každá z navštívených firiem svojim podpisom na jednom z memoránd deklarovala spoluprácu s niektorou zo stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. Prezentácie projektu ďalším dôležitým zamestnávateľom, ktorí nutne potrebujú kvalifikovaných absolventov odborných škôl, sú plánované v blízkom čase.
Väčšina firiem iniciatívu TSK formou projektu Hrdina remesla víta, keďže čelí nedostatku zručných a odborne kompetentných absolventov. „Firiem, ktoré sa zaoberajú strojárstvom, CNC obrábaním a nástrojárstvom je tu naozaj veľa a študentov, naopak, málo,“ povedala Eva Domanová z firmy Matador Industries, a.s. „Potrebujeme viacej odborne zdatných mladých ľudí, ktorí sa neboja techniky. Momentálne vo štvrtom ročníku študuje asi 12 maturantov, tu v regióne je asi 12 firiem a každá má záujem minimálne o 5 z nich,“ vysvetlil Marián Hudeček z firmy Askoll Potvorice, ktorá v septembri uplynulého roka podpísala memorandum o spolupráci so SPŠ v Novom Meste nad Váhom.
Aj rodičia by mali poznať Hrdinu remesla
Zástupcovia jednotlivých spoločností zároveň apelovali aj na potrebu oslovovať s výzvou k štúdiu remesiel nielen žiakov základných škôl, ale aj ich rodičov. Ich názor potvrdil aj predseda TSK, Jaroslav Baška, po podpise memoranda s 10. strednou odbornou školou. „Najčastejšie sú to práve rodičia, ktorí majú posledné slovo pri voľbe strednej školy. V súčasnosti si v podstate môžu vybrať z dvoch variantov; a to zvoliť pre svoje dieťa školu, ktorú keď vyštuduje, tak nemá veľkú perspektívu zamestnať sa. Alebo dieťaťu vyberú takú odbornú školu, ktorá má podpísané memorandum o spolupráci a tým mu dajú možnosť zamestnať sa v jednej z partnerských firiem,“ vysvetlil trenčiansky župan a dodal: „Ide o prvý školský rok, v ktorom bol projekt Hrdina remesla spustený, preto pevne verím, že druhý rok, v ktorom sa bude realizovať nábor žiakov zo základných škôl na stredné školy, bude ešte úspešnejší a vznikajúca databáza sa viac rozrastie.“
Od svojho spustenia, teda od začiatku februára 2015 stránku Hrdinu remesla navštívilo viac než 12 000 unikátnych používateľov, pričom bola zobrazená takmer 30 000-krát. Na základe cielenej kampane stránku navštívilo z Facebooku takmer 3000 používateľov a cez vyhľadávač Google asi 8 500. Celkovo bolo zatiaľ vyplnených približne 200 registračných formulárov. Momentálne sa pripravuje aj mobilná verzia stránky a zapracúvajú sa funkčné zmeny na základe skúseností používateľov stránky.
Trenčiansky samosprávny kraj popri projekte Hrdina remesla aj naďalej pokračuje v sérii podpisov memoránd s profesijnými komorami, strednými odbornými školami na území TSK a regionálnymi zamestnávateľmi. Zo všetkých stredných odborných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK sa podpisu memoranda zúčastnilo už 11 z nich. Zatiaľ poslednou školou, ktorá podpísala memorandum o spolupráci, je SPŠ v Považskej Bystrici. Už v pondelok 16. marca 2015 sa k týmto školám pripojí aj SOŠ v Handlovej. Podpisom tohto memoranda pôjde o spoluprácu s približne viac ako 160 zamestnávateľmi v kraji.