Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
Otočte mobil pre plnohodnotnú verziu webu

TSK optimalizáciou siete stredných škôl znižuje nezamestnanosť absolventov v kraji

Racionalizačné opatrenia, ku ktorým vedenie Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) v uplynulom období pristúpilo, začínajú prinášať prvé pozitívne výsledky. Oblasti školstva trenčiansky župan Jaroslav Baška v spolupráci s odborom školstva a kultúry Úradu TSK a riaditeľmi stredných škôl venoval výraznú pozornosť s cieľom ozdraviť funkčnosť siete stredných škôl v kraji s dôrazom na uplatniteľnosť absolventov na trhu práce. Podkladom pre optimalizáciu siete stredných škôl a pre prijímanie opatrení za účelom zvýšenia kvality a atraktivity stredoškolského vzdelávania sa stal nedávno schválený dokument „Stratégia rozvoja stredného odborného školstva v Trenčianskom samosprávnom kraji na roky 2013 – 2020“. Pomôže pri identifikácii projektov a možnostiach ich financovania a určovaní počtu tried prvého ročníka pre nasledujúce školské roky.

 

Líder v zavádzaní systému duálneho vzdelávania

K slovu sa v kraji dostalo najmä duálne vzdelávanie. Pri jeho zavádzaní TSK dosahuje v merateľných ukazovateľoch najlepšie výsledky spomedzi všetkých krajov na Slovensku. Po predstavení hrdinov Safera, Masona, Agry, Chemy a Elegína v rámci jedinečnej kampane Hrdina remesla a podpísaní 17 memoránd o spolupráci sa objavujú prvé pozitívne štatistiky. Memorandá o spolupráci do dnešného dňa spojili 17 stredných odborných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK s viac ako 230 zamestnávateľmi a profesijnými komorami. TSK sa tak môže pochváliť nielen nárastom počtu žiakov študujúcich na odborných školách až o 237 žiakov, ale aj najväčším počtom škôl zapojených do duálneho vzdelávania. Na území kraja sa presne 100 žiakov na 6 stredných školách (z toho 5 v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK) od septembra vyučuje podľa nového systému duálneho vzdelávania a spolupracuje tak spolu s 12 zamestnávateľmi.

 

V kraji pribúdajú Centrá odborného vzdelávania a prípravy

Súčasťou systémových krokov na podporu odborného vzdelávania je aj vznik centier odborného vzdelávania a prípravy (COV). Ich cieľom je posilnenie praktickej výučby na školách, podpora duálneho systému vzdelávania a vyššia flexibilita absolventov na požiadavky trhu práce. V súčasnosti sa v Trenčianskom kraji nachádza 6 COV, a to na SOŠ v Pruskom, na SOŠ strojníckej v Považskej Bystrici, na Spojenej škole v Novákoch, na SOŠ v Púchove, SOŠ stavebnej Trenčín a na SOŠ v Dubnici nad Váhom. V rámci národného projektu Rozvoj stredného odborného vzdelávania boli pre TSK schválené 2 COV, o vznik a vybudovanie ďalších 4 sa podpísalo súčasné vedenie Trenčianskej župy.

 

Celkový počet žiakov klesá, študentov technických odborov pribudlo

Stredné školy, ktorých zriaďovateľom je Trenčiansky samosprávny kraj, v súčasnosti celkovo navštevuje 18 649 žiakov (stav k 15. septembru 2015), čo v porovnaní s minulým rokom predstavuje pokles o 885 žiakov. Do prvého ročníka v tomto školskom roku 2015/2016 nastúpilo 4213 prvákov. V súvislosti s počtom žiakov a potrebami trhu práce krajskí poslanci schválili Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o počte tried, ktorého cieľom je stabilizovať počet tried, resp. žiakov študujúcich na gymnáziách, znížiť počet žiakov v skupine odborov 63 a 64 – ekonomika, organizácia, obchod a služby a zvýšiť počet žiakov v technických odboroch na stredných priemyselných školách a odborných školách. Z celkového počtu žiakov aktuálne gymnáziá navštevuje 27% študentov, na stredných odborných školách študuje 73% študentov. Priemerná celokrajová nezamestnanosť absolventov stredných škôl v časovom horizonte september 2014 – máj 2015 je 9,7%, čo v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka predstavuje pokles o takmer 2,2%.

V zriaďovateľskej pôsobnosti TSK sa v súčasnosti nachádza 42 škôl, z toho 11 gymnázií, 27 stredných odborných škôl, 2 spojené školy, 1 jazyková škola a Krajské centrum voľného času. V školskom roku 2014/2015 na gymnáziá nastúpilo 23% prvákov, ekonomické odbory začalo študovať 26% prvákov a technické a iné odbory 51% prvákov. V tomto školskom roku 2015/2016 na gymnáziá nastúpilo 21% prvákov, na ekonomické odbory 24% prvákov a na technické a iné odbory 55% prvákov. Kraj podľa VZN o počte tried č. 20/2015 plánuje na školský rok 2016/2017 20% prvákov na gymnáziách, 18% na školách s ekonomickým zameraním a 62% prvákov na technických a iných odboroch, čo korešponduje so stratégiou TSK.

Fotogaléria

Dokumenty

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK