Štátne hranice, vymedzujúce hranice Čechov a Slovákov, v nedeľu 26. júla 2015 na chvíľku zmizli z mapy. Veľká Javorina, symbol kultúrnej i ľudskej blízkosti Slovákov a Čechov, už 23.-krát za sebou privítala slovensko-českú verejnosť pri príležitosti Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov. Medzinárodné podujatie na slovensko-moravskom pomedzí utužuje priateľstvo a pevné spoločenské väzby príslušníkov oboch národov so spoločnou históriou.
Dva národy, štyri kraje, 150 obcí a miest
Javorinské slávnosti na najvyšší vrch Bielych Karpát každoročne prilákajú približne 5 000 účastníkov, ktorí pokračujú v upevňovaní a prehlbovaní spoločnej tradície. Aj tento rok príslušníkov oboch národov zo 4 samosprávnych krajov spojil Pamätník česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti, ktorý na Veľkej Javorine stojí už 25 rokov. K tomu za slovenskú stranu symbolicky položil kyticu aj podpredseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), Jozef Trstenský. Partnerom za západných susedov mu bol župan Zlínskeho kraja; Stanislav Mišák. Za Trnavský samosprávny kraj (TTSK) svojou prítomnosťou podujatie podporil Jozef Behul, poverený funkciou riaditeľa Sekcie riadenia Úradu TTSK a Václav Novák, predseda Výboru pre medziregionálne vzťahy Zastupiteľstva Juhomoravského kraja.
„Toto podujatie má veľký význam, je to pripomenutie si vzájomnosti Čechov a Slovákov. V minulosti sme tvorili spoločný národ a ja si myslím, že tie väzby boli natoľko silné, že ani rozdelenie republiky a ustanovenie hraníc medzi Českom a Slovenskom nič nezmenilo na našich vynikajúcich vzťahoch,“ povedal podpredseda Jozef Trstenský a zároveň vyjadril potešenie, že súčasná generácia pokračuje v tom, čo začali už naši predkovia. „Dávame najavo, že si vážime odkaz našich predkov, že si vážime našu históriu a naše tradície,“ vyzdvihol význam slávností Stanislav Mišák, župan Zlínskeho kraja.
Vzájomné úsilie 150 obcí a miest z oboch strán česko-slovenskej hranice už viac ako 20 rokov vrcholí tradičnou júlovou slávnosťou. Na dominante Bileych Karpát to uplynulú nedeľu opäť žilo kultúrnym programom, ľudovými tradíciami, hrami aj súťažami. Posolstvom slávností je šíriť a zachovávať neopakovateľný odkaz česko-slovenskej vzájomnosti. O ich organizáciu sa každoročne stará prípravný výbor zástupcov prihraničných samospráv, ktorému tento rok predsedal lubinský starosta, Martin Beňatinský. Podujatie každoročne nachádza podporu aj vo vedení dvoch krajov na území Slovenska, a to Trenčianskeho a Trnavského samosprávneho kraja a tiež dvoch samosprávnych krajov na českom území: Zlínskeho a Jihomoravského kraja.