Niekoľko dní pred oficiálnym dňom Zeme navštívili vybraní pracovníci Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja Základnú školu v Beluši. Prostredníctvom výchovno-vzdelávacích aktivít chceli upriamiť pozornosť na blížiaci sa Deň Zeme.
Deň Zeme, oficiálne pripadajúci na 22. apríl, si Základná škola v pôsobnosti obce Beluša pripomenula vlastným Zeleným týždňom. Tento deň už niekoľko desaťročí upozorňuje širokú verejnosť na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia a potrebu zachovania prírodných zdrojov v čo najlepšom stave pre budúce generácie. „Stalo sa už peknou tradíciou, že aj Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici sa zapája do environmentálnych aktivít, ktorými vyjadruje svoje presvedčenie, že osud našej planéty nám nie je ľahostajný. Takýmto spôsobom sa snažíme každoročne priblížiť nevyhnutnosť ochrany životného prostredia už aj tým najmenším,“ vysvetlila Petronela Rágulová, riaditeľka Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici.
Samotná výučba trvala dve vyučovacie hodiny, počas ktorých boli pre žiakov druhého stupňa pripravené prednášky a na ne nadväzujúce praktické aktivity, ktoré mali deťom uľahčiť zapamätať si prednášané témy. Žiaci piateho a šiesteho ročníka sa zúčastnili prednášky s názvom Liečivé rastliny, počas ktorej im botanička Vlastivedného múzea priblížila čarovný svet byliniek a základy fytoterapie. „Naučili sa, ako správne zbierať, sušiť, uskladňovať a spracovávať liečivé rastlinky tak, aby si zachovali svoju liečivú silu,“ doplnila riaditeľka múzea. Prednáška bola obohatená aj o praktické ukážky bylinných produktov a ochutnávku troch druhov bylinkových čajov, pri ktorých si žiaci precvičili svoje zmyslové vnemy.
Pre starších žiakov siedmeho ročníka bola pripravená aktivita „Separuješ sa od separácie odpadov?“, prostredníctvom ktorej zoologička múzea odprezentovala problematiku odpadového hospodárstva, s dôrazom na environmentálne, sociálne a ekonomické výhody separovania odpadov. Žiaci sa tiež dozvedeli zaujímavé informácie, ako negatívne vplývajú odpady na pôdu, vodu, ovzdušie či živé organizmy. Nechýbali ani praktické aktivity triedenia rôznych druhov odpadu podľa doby rozložiteľnosti.
Najstarší žiaci ôsmeho ročníka sa počas tohto dňa oboznámili s jednotlivými prejavmi tradičnej ľudovej kultúry v prezentácii „Odpady v minulosti a dnes“. Deti si učivo fixovali pomocou ochutnávky chleba s maslom a so soľou a hádaním funkcie starožitných predmetov. Táto aktivita mala upriamiť pozornosť žiakov na ekologický život našich predkov, ktorý nám môže byť inšpiratívnym príkladom aj dnes. Vzdelávacieho programu múzea sa v rámci Zeleného týždňa ZŠ v Beluši celkovo zúčastnilo 81 žiakov druhého stupňa v sprievode svojich učiteľov