Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
  • Hlavná stránka
  • Mapa stránok
  • Otázky a odpovede
  • Kontakt

Na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka prezentovala prínosy systému duálneho vzdelávania aj Trenčianska župa

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) je v oblasti systému duálneho vzdelávania (SDV) už dlhodobo celoslovenským lídrom spomedzi vyšších územných celkov. Svoje skúsenosti župa prezentovala na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne počas pracovného stretnutia subjektov zapojených do SDV.

Pod hlavičkou Slovak business agency (SBA) sa v piatok 22. júna 2018 v akademických priestoroch Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka uskutočnilo pracovné stretnutie subjektov zapojených do systému duálneho vzdelávania. Rokovania sa zúčastnili zástupcovia malých a stredných podnikov, regionálny koordinátor SDV pre Trenčiansky kraj zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, Eva Žernovičová, vedúca Oddelenia školstva, kultúry, mládeže a športu Úradu TSK, zástupcovia Strednej odbornej školy pod Sokolicami v Trenčíne a Strednej odbornej školy stavebnej Emila Belluša v Trenčíne, obe v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, zástupcovia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory a Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Trenčíne.

Trenčiansky samosprávny kraj sa už tri roky drží na prvej priečke v počte žiakov zapojených do systému duálneho vzdelávania spomedzi všetkých krajov na Slovensku. „Ako samosprávny kraj v oblasti vzdelávania vychádzame zo Stratégie rozvoja stredného odborného školstva v TSK na roky 2013-2020, cieľom ktorej je vychovávať mladých ľudí pre potreby trhu práce, nie pre úrady práce. Snažíme sa  podporovať odborné vzdelávane všetkými možnými spôsobmi, ktoré máme k dispozícii. Veľmi nám v tom pomáha jedinečný projekt s názvom Hrdina remesla, pomocou ktorého chceme zvýšiť záujem žiakov ZŠ o odborné vzdelávanie. V rámci neho tiež TSK poskytol zo svojho rozpočtu  základným školám v kraji notebooky, programovateľné stavebnice alebo pracovné náradie, určené na rozvoj manuálnych zručností žiakov 2. Stupňa ZŠ,” povedala Eva Žernovičová.

Zuzana Prekopová zo spoločnosti Agrofarma a Ľubomír Kočiš z nábytkárskej firmy Kočiš sa ako zástupcovia malého a stredného podnikateľského sektoru v rámci Trenčianskeho kraja zhodli na tom, že v zatraktívňovaní jednotlivých študijných a učebných odborov treba pokračovať na úrovni základných škôl i prostredníctvom kariérneho poradenstva. „Trenčianska župa plánuje zriadiť Krajské centrum kariérneho poradenstva, ktoré bude kontaktným miestom pre výchovných poradcov, zamestnávateľov, žiakov a ich rodičov,” dodala Žernovičová.

autor: lb

Fotogaléria

Dokumenty

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK