Na trenčianskej Brezine sa v pondelok 27. augusta 2018 spomínalo na všetkých statočných ľudí, ktorí na vlastnej koži pocítili hrôzy a násilie 2. svetovej vojny. Na tých, ktorých túžba po slobode a odvaha boli silnejšie ako strach z nemeckej prevahy. Slovenské národné povstanie a jeho odkaz si pri Pamätníku umučených na Brezine pripomenula verejnosť aj vzácni hostia.
Slovenské národné povstanie, obete fašizmu i oslobodenie mesta pripomína v krajskom meste Trenčín Pamätník umučených na Brezine, ktorý bol odhalený v roku 1946. Venovaný je 69 obetiam fašizmu. V období od októbra 1944 do apríla 1945, teda skôr, ako stihli prísť oslobodzovacie armády, ich na týchto miestach popravili príslušníci nemeckej armády. Každoročne smerujú kroky mnohých Trenčanov k pamätníku, aby sa poďakovali a vzdali úctu tým, ktorí s nasadením vlastného života bránili slobodu mesta. Spomienkovú slávnosť pri príležitosti 74. výročia Slovenského národného povstania pripravilo mesto Trenčín, veliteľ Posádky Trenčín a Miestna organizácia a Oblastný výbor Zväzu protifašistických bojovníkov Trenčín.
Protifašistickým odbojom vyjadril náš ľud pred viac ako sedemdesiatimi rokmi protest proti násiliu, vojnovému ničeniu a ľudskému utrpeniu. Svoju vysokú daň si vyžiadal aj v Trenčianskom kraji. „Za 74 rokov dokáže človek prežiť plnohodnotný život so všetkým, čo k tomu patrí, no dokáže aj zabúdať. Preto chcem požiadať všetkých, aby sme nezabúdali. Nezabúdali na tých, ktorí bojovali za slobodu v Slovenskom národnom povstaní. Títo statoční ľudia slobodu nevybojovali len pre seba, vybojovali ju pre nás a ďalšie generácie. Preto si ju vážme, ctime a nezabúdajme, že sloboda a demokracia, v ktorej dnes žijeme, nebola zadarmo,“ zdôraznil predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.
Na Slovenské národné povstanie aj dnes veľmi živo spomína človek, ktorý sa ho priamo zúčastnil – plukovník vo výslužbe Pavol Liška. Spomína na vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní vtedajšieho Trenčianskeho okresu, no aj na civilistov, vypálené a zničené obce a spúšť, ktorú po sebe zanechala druhá svetová vojna. „Odkaz, ktorý po sebe zanechal tento hrdinský boj a hrdinovia, ktorí v ňom bojovali, je poučiť sa z minulosti a nedopustiť, aby sa história opakovala. Zachovať si mier a pokračovať v mierovom spolunažívaní národov,“ povedal priamy účastník SNP.
Okrem trenčianskeho župana Jaroslava Bašku a primátora mesta Trenčín Richarda Rybníčka prišiel položiť spomienkový veniec k pamätníku aj zástupca veliteľa Pozemných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky brigádny generál Karol Navrátil, rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne a poslanec Zastupiteľstva TSK Jozef Habánik, prednosta Okresného úradu v Trenčíne a poslanec Zastupiteľstva TSK Jozef Stopka, členovia Zväzu protifašistických bojovníkov Trenčín, rodinní príslušníci priamych účastníkov bojov i široká verejnosť.