Na Jankovom vŕšku v blízkosti obce Uhrovec sa v sobotu 25. augusta 2018 spomínalo na jeden z najdôležitejších medzníkov v histórii slovenských dejín, na Slovenské národne povstanie.
Všetko to začalo 29. augusta 1944 ako obrana občanov Slovenska pred nemeckými okupačnými jednotkami, ktorá nakoniec vyústila do druhého najväčšieho ozbrojeného vystúpenia proti fašizmu v Európe. Slovenské národné povstanie (SNP) bolo nerovnomerným bojom našich predkov za slobodu, pri ktorom viacero z nich prišlo o to najcennejšie - o vlastný život. Hrdinské skutky našich starých otcov a starých mám si každoročne v Trenčianskom kraji pripomínajú na Krajských oslavách SNP. Tie sa so železnou pravidelnosťou konajú na Jankovom vŕšku, kde sa vyníma majestátna Mohyla s pylónom a mauzóleom. „Organizovaním krajských osláv sa hlásime k odkazu Slovenského národného povstania, pričom nezabúdame a vzdávame úctu všetkým tým, ktorí nám priniesli vytúženú slobodu. Som poctená, že sa týchto osláv každoročne zúčastňujú priami účastníci bojov a ich rodiny,“ uviedla starostka obce Uhrovec a krajská poslankyňa Zuzana Máčeková.
Tohtoročných Krajských osláv SNP sa premiérovo vo funkcii predsedu vlády Slovenskej republiky zúčastnil aj Peter Pellegrini. „Pred 74 rokmi zúrili na viacerých miestach Slovenska krvavé boje a Slováci so zbraňou v ruke bojovali proti prevahe fašistických bojovníkov. Aj napriek tomu, že dopredu vedeli, že tento boj nemusia vyhrať, našli v sebe silu bojovať. Paralelu môžeme nájsť aj v dnešnej dobe. Slovenský národ je mierumilovný, skromný, pracovitý, ale v kľúčových momentoch sa vie postaviť za svoje hodnoty, práva a slobodu,“ povedal premiér, ktorého doplnil trenčiansky župan Jaroslav Baška. „Sedemdesiat štyri rokov je z pohľadu ľudského života dlhá doba. Za tento čas dokáže človek dospieť, založiť si rodinu, vychovať deti, stať sa starým otcom. V priebehu sedemdesiatich štyroch rokov dokážeme milovať, nenávidieť ale i odpustiť a zabudnúť. My by sme však nemali zabudnúť na nebojácne konanie našich spoluobčanov proti bezpráviu, utláčaniu a vojne. V momente, keď sú potláčané základné ľudské práva, keď jeden človek siahne na život druhého, je potrebné, aby sa národ zjednotil. Hrdinovia zo Slovenského národného povstania bojovali nie za seba, ale za všetky ďalšie generácie, za všetkých nás, ktorí máme to šťastie, že žijeme v slobodnej krajine.“
Na Jankovom vŕšku bol pre návštevníkov Krajských osláv SNP pripravený už tradičný bohatý kultúrny program. V doobedňajších hodinách prebehla ukážka klasických historických bojov z II. svetovej vojny, neskôr zazneli tóny vojenskej hudby a nechýbal ani pochod Nesmrteľného pluku, v rámci ktorého rodiny pozostalých na svojom krku niesli fotky zosnulých účastníkov bojov. Po pietnom akte kladenia vencov pokračoval program v priestoroch amfiteátra pod Mohylou, záver osláv patril zapáleniu vatry.
V obci Kostolná-Záriečie uviedli do života novú monografiu o obci
Stalo sa tak pri príležitosti osláv 700. výročia najstaršej písomnej zmienky o obci Kostolná a 420. výročia najstaršej písomnej zmienky o obci Dolné Záriečie. Novú knižnú publikáciu o obci pokrstili lipovými lístkami spoločne starosta obce Miroslav Jančár, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška a jeden zo zostavovateľov monografie Igor Zmeťák. „Tvorba monografie je dlhodobá záležitosť. Je to kolektívne dielo viacerých autorov. Za nás všetkých preto dúfam, že si čitatelia tejto monografie v nej nájdu veci, ktoré ich zaujímajú a ktoré ich obohatia. Cieľom tejto knihy je zároveň budovať vzťah obyvateľov k miestu, kde bývajú,“ priblížil Igor Zmeťák.
Obecné oslavy, ale i tvorbu monografie podporil finančnou sumou zo svojho dotačného systému aj Trenčiansky samosprávny kraj. Župa v obci zároveň zriaďuje aj Centrum sociálnych služieb LIPA. „Myslím si, že obec Kostolná-Záriečie napreduje a ľudia si tu dobre nažívajú. Chcem zaželať vedeniu obce všetko dobré a prajem im, aby sa obec aj naďalej rozvíjala,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška.
Okrem predstavenia novej monografie občanom Kostolnej-Záriečie boli v rámci kultúrneho programu ocenení aj zaslúžilí občania obce. O zábavu sa postarali svojím vystúpením deti z materskej školy, spevácka skupina Studienka, detský folklórny súbor Nezábudky či hudobné skupiny PELL MELL 59 a Dríst.