Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
  • Hlavná stránka
  • Mapa stránok
  • Otázky a odpovede
  • Kontakt

V obciach v Trenčianskom kraji sa uplynulý víkend oslavovalo, hodovalo i ďakovalo

Uplynulý víkend v Trenčianskom kraji bol bohatý na podujatia všetkého druhu. Vo viacerých obciach v kraji sa hodovalo, oslavovali sa obecné výročia, konali súťaže vo varení gulášu či hasičské súťaže, ďakovalo sa aj za úrodu.    

V Kostolnom už po desiatykrát varili guláš, sily si súťažiaci zmerali aj v 10. ročníku čamprle

V sobotu 18. augusta 2018 si na futbalovom ihrisku v Kostolnom (okres Myjava) otestovalo svoje kulinárske schopnosti rekordných 47 prihlásených družstiev, ktoré už po desiatykrát v rámci Guláš Festu súťažili vo varení gulášu. Guláše sa pripravovali rôzne, a to od hovädzích, diviačích, cez bravčové, fazuľové, baranie, jelenie a iné. Každé družstvo varilo guláš podľa vlastného receptu, okrem gulášových korenín boli povolené aj tajné ingrediencie, ktoré dodali gulášu tú správnu chuť.   

Okrem súťaže vo varení gulášu si návštevníci mohli v druhej časti ihriska vyskúšať hru čamprla. Ide o kolektívnu, pôvodom indiánsku hru, ktorú v myjavskom regióne zvykli hrávať naši predkovia. Spoznať túto hru prišiel do Kostolného aj trenčiansky župan Jaroslav Baška. Za zachovávanie tradícií si starosta obce Miroslav Cibulka z jeho rúk prebral ďakovný list.  

V Bošáci sa cez víkend hodovalo

Hody v Bošáci (okres Nové Mesto nad Váhom) pokračovali aj v druhý hodový deň – v sobotu. Okrem tradičných hodových stánkov či kolotočov sa na bošáckom námestí spievalo i tancovalo. Jedným z účinkujúcich bola Dychová hudba Bošáčanka, ktorá tento rok oslavovala 110. výročie svojho založenia. Jubileum sa spojilo aj s ďalším krásnym výročím. Bošáčanka slávila 40 rokov pod vedením kapelníka Miroslava Žákovica. Pri príležitosti hodov v obci Bošáca odovzdal miestnej dychovej hudbe a jej kapelníkovi ďakovný list predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška. „Som rád, že nielen obec, ale aj kraj môže podporovať dychové hudby, pretože sú súčasťou histórie a tradícií nielen samotnej obce, ale aj Trenčianskeho kraja. Dychovej hudbe Bošáčanka chcem pri tomto krásnom jubileu zaželať minimálne ďalších 100 rokov dobrého fungovania i mladých nástupcov, aby dobrá tradícia, akými sú dychové hudby, v Trenčianskom kraji mala svojich pokračovateľov,“ uviedol predseda Baška. Okrem toho si starosta obce prebral z jeho rúk symbolický šek, nakoľko podujatie bolo spoluorganizované s finančnou podporou TSK.

Diviacka Nová Ves privítala jubilejný 15. ročník Novianskych dní

Obec Diviacka Nova Ves (okres Prievidza) potešila obyvateľov hornej Nitry bohatým programom podujatia, ktoré si už 15.-krát pripravila nielen pre domácich, ale i cezpoľných návštevníkov z okolitých obcí. Tento rok podujatiu prialo aj počasie, a tak si na svoje prišiel každý; pre deti bolo pripravené maľovanie na tvár, vozenie na koníkoch z Ranča medzi vodami, vyskúšať si mohli aj jazdu na Ródeo býkovi. Stánky umiestnené v okolí kultúrneho domu a obecného úradu ponúkali medovníčky, vlastnoručne vyrobené šperky, ale i  rozmanité a na prvý pohľad lákavé občerstvenie.     

Obyvatelia Diviackej Novej Vsi si na nádvorí pred Obecným úradom v rámci Novianskych dní každoročne uctievajú aj pamiatku padlých v Slovenskom národnom povstaní (SNP). „Je to naozaj pekná tradícia a spojenie pripomenúť si v rámci Novianskych dní všetkých tých, ktorí bojovali, aby sme mohli žiť v mieri a demokracii,“ prihovoril sa prítomným župan Baška. Udomácnené trojdňové podujatie na hornej Nitre zo svojho dotačného systému finančne podporil Trenčiansky samosprávny kraj.        

Horný Lieskov hostil druhý ročník hasičskej súťaže o putovný pohár

Po minuloročnom úspechu premiérového ročníka súťaže o putovný pohár DHZ Horný Lieskov si na hasičské ihrisko do Horného Lieskova (okres Považská Bystrica) prišli opäť zmerať sily dobrovoľní hasiči. Pozvanie prísť ich slovne povzbudiť pred samotným štartom prijal aj trenčiansky župan Jaroslav Baška. „Dobrovoľné hasičstvo má v kraji naozaj dlhú históriu, a preto som rád, že pribúdajú nové súťaže, ako napríklad v Hornom Lieskove, kde tento rok organizujú už druhý ročník,“ uviedol predseda TSK a odovzdal symbolický šek na organizáciu podujatia starostovi obce Andrejovi Tordovi. „Nápad na zorganizovanie súťaže prišiel z iniciatívy miestnych členov dobrovoľného hasičského zboru a jeho predsedu Jozefa Šveca,“ objasnil pôvod vzniku súťaže starosta obce. Prvá hasičská súťaž sa v obci podľa jeho slov konala ešte v dvadsiatych rokoch. Okrem oživenia tradície v podobe organizovania hasičskej súťaže na pôde obce sa starosta pochválil aj schváleným príspevkom na výstavbu novej hasičskej zbrojnice.   

Hasičskej súťaži o putovný pohár DHZ Horný Lieskov súťažili muži i ženy v jednej disciplíne. Tou bol požiarny útok s vodou na terč. Kategórie boli tri; okrem športovej si družstvá mohli zmerať sily v klasickej kategórii či kategórii dorast. V každej z nich sa oceňovali tri najlepšie družstvá. Putovný pohár si domov odniesol najlepší tím v každej kategórii. Hasičská súťaž v Hornom Lieskove spoznala aj najlepšieho prúdara a najlepšiu prúdarku.  

Dožinkové slávnosti v Lednici vstúpili do dospelosti, oslavovala i Ledničanka

Slávnosti úspešného ukončenia žatvy neobišli ani Lednicu (okres Púchov). V tretí augustový víkend sa v amfiteátri pod hradom prišlo za úrodu poďakovať už po 18.-krát množstvo ľudí, ktorí na túto dlhodobú tradíciu nedajú dopustiť. „V Lednici je to počas roka najväčšie podujatie, ktoré obec pripravuje. Rovnako výnimočné je pre celý Trenčiansky kraj, pretože nie je veľa obcí, v ktorých sa tieto dožinkové slávnosti organizujú. Je to však jedna z tradícií, ktorá sa má dediť z generácie na generáciu. Dožinky v Lednici sú veľkou príležitosťou na to, aby sa stretli nielen obyvatelia obce, ale aj rodáci, ktorí sa tu síce narodili, ale odišli za prácou, štúdiom alebo sa oženili či vydali a zostali bývať mimo obce. Môžu si zaspomínať na staré dobré časy a pozrieť si, ako sa obec zmenila a ako sa jej darí,“ uviedol župan Baška. Na organizáciu tohto podujatia prispel finančnou čiastkou Trenčiansky samosprávny kraj.     

Ako každý, tak aj v poradí 18. ročník lednických dožiniek ponúkol naozaj bohatý program. „Ľudia si vyzdobili nádvoria alebo priestranstvá pred ich domami. Slávnostný program začal furmankou, ktorá išla z dolného konca pred Obecný úrad, a potom pokračovala v kostole, kde sa požehnal chlebík ako poďakovanie za úrodu, ktorú sme aj tento rok pozbierali. Následne sa ľudia presunuli do amfiteátra, kde pokračoval kultúrny program,“ ozrejmil starosta obce Lednica Kamil Karas.  

Okrem jubilejného 18. ročníka mali tohtoročné slávnosti o niečo slávnostnejší charakter. Miestna folklórna skupina Ledničanka, ktorá vznikla v roku 1978, si do svojej kroniky zapísala 40 rokov. Pogratulovať jej k štyridsiatinám prišiel aj trenčiansky župan, ktorý súboru pri tejto významnej príležitosti priniesol pamätný list a oslávenkyni zaželal minimálne ďalších 40 rokov fungovania.            

Obec Lednica odovzdala pamätnú plaketu celej folklórnej skupine za uchovávanie tradičných ľudových zvykov, za kultúrny prínos i za šírenie dobrého mena obce. Ku gratulantom sa pridal aj ďalší zo spoluorganizátorov dožinkových slávností. Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja odovzdalo členom miestnej folklórnej skupiny ďakovný list. Ocenení však osobne boli aj viacerí členovia skupiny.

O zachovanie tradícií a zvykov sa v obci báť nemusia. Nástupcov našla FS Ledničanka v deťoch a mládeži vo veku od 5 do 18 rokov, ktoré minulý rok vytvorili Detskú folklórnu skupinu Ledničanka.

Dni obce v Plevníku-Drienovom po tretíkrát

Aj v obci na hranici so Žilinským samosprávnym krajom sa cez víkend hodovalo. Dni obce si v miestnom športovom areáli nenechali ujsť nielen rodáci, ale i návštevníci z blízkeho i vzdialeného okolia. V nedeľu okrem hodovej svätej omše potešil hodovčanov kultúrny program Moravská hudobná tour Pod máju hodovú, ktorý vyskladali domáce súbory - Detský folklórny súbor a Folklórny súbor Dúbravček, Ľudová hudba Dúbravienka či Dychová hudba Hoľazňanka (DH). Spoza hraníc prišla z Českej republiky DH Lanžhotčanka, MužáciMoravia a vystúpil aj Franta z Uher. Aj v Plevníku-Drienovom sa myslelo na tých najmenších, vyskúšať si mohli jazdu na koníkovi či pomaľovať si tvár podľa ľubovoľného výberu.

V obci Plevník-Drienové pôsobí občianske združenie Morava Krásna Zem, ktoré združuje občanov, hlásiacich sa k moravskej národnostnej menšine na Slovensku a ľudí z celého sveta, ktorí majú pozitívny vzťah k moravským tradíciám i súčasnej moravskej kultúre. Hudobné umenie Moravanov bolo odprezentované aj na obecných hodoch ako jeden z ôsmich koncertov, ktoré postupne odznejú v rôznych regiónoch Slovenska.  Vypočuť si jedno z takýchto podujatí prišiel do športového areálu v obci aj predseda TSK Jaroslav Baška: „Rád by som sa poďakoval občianskemu združeniu Morava Krásna Zem za to, akým spôsobom udržiava tradície moravských piesní a kultúry a šíri ich na Slovensku i slovensko-moravskom pomedzí. Aj keď po rozdelení zostala medzi našimi štátmi hranica, vzťahy medzi nami sú naďalej dobré, nebojím sa povedať, že lepšie, ako boli v minulosti.“        

autor: bj
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK