Zariadenia sociálnych služieb dokážu podať pomocnú ruku tým, ktorí ju potrebujú, na základe silnej súdržnosti a spolupatričnosti kolektívu. Obetavým zamestnancom s veľkým srdcom pri tom pomáha zriaďovateľ, ba dokonca aj zvieratá.
Vydýchli si zamestnanci i klienti
V troch zariadeniach sociálnych služieb, a to v CSS – Jesienka na Myjave, v DSS – Zemianske Podhradie a v CSS – DOMINO v Prievidzi, ešte minulý rok si pri manipulácii s klientmi medzi jednotlivými poschodiami museli vystačiť len so schodolezom. Ten je šikovným pomocníkom, avšak preprava väčšieho počtu klientov je prostredníctvom neho pomalá a zdĺhavá. Schodolez je navyše prispôsobený len pre invalidný vozík, s lôžkom nepočíta.
Aby sa takéto bariéry stali v zariadeniach sociálnych služieb minulosťou, Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) ako ich zriaďovateľ už tretím rokom postupne investuje do debarierizačných opatrení. K tým patrí aj prístavba troch nových výťahov, ktoré dnes župan Jaroslav Baška zamestnancom a klientom uvedených troch zariadení aj osobne odovzdal. „Je to taký dlh z minulosti, ktorý župa voči zariadeniam sociálnych služieb má. V týchto rokoch preto investujeme do debarierizácie zariadení sociálnych služieb. Chceme tak zlepšiť pracovné prostredie zamestnancov a uľahčiť im náročnú prácu s klientmi, pre ktorých to takisto znamená uľahčenie každodenného života,“ komentoval predseda TSK, ktorý pri tejto príležitosti poďakoval všetkým zamestnancom zariadení, ktorí sa 365 dní v roku o klientov zariadení obetavo starajú.
V prípade CSS – Jesienka a DSS – Zemianske Podhradie boli nové výťahy k zariadeniam pristavené formou samostatnej prístavby. Oba výťahy sú prispôsobené na jednoduchú manipuláciu s lôžkom, sú priechodné a naraz odvezú až 21 osôb. Do prístavby výťahu v myjavskom CSS župa investovala bezmála 150 tisíc eur, v DSS – Zemianske Podhradie viac ako 116 tisíc eur. V prievidzskom CSS – DOMINO výťah vybudovali priamo v budove za približne 77 tisíc eur. „Prístavba výťahu veľmi skvalitnila poskytovanie služieb v našom zariadení, nakoľko doposiaľ naše zariadenie výťahom nedisponovalo. Vďaka výťahu môžeme klientov denne vyvážať z poschodia do vonkajších priestorov. Zúčastňujú sa tak každodenne aktivít organizovaných terapeutmi a začleňujú sa do komunity,“ komentovala investíciu samosprávneho kraja riaditeľka DSS – Zemianske Podhradie Ivana Kosová.
Investícia župy do odstraňovania bariér v týchto zariadeniach má však aj ďalšie výhody. Napr. schodolez, ktorý v CSS – Jesienka využívali doteraz, premiestnili do iného traktu zariadenia, a tak sa aj ten stal opäť o niečo prístupnejší pre klientov s obmedzenou schopnosťou pohybu. Pre toto myjavské zariadenie mal však župan aj ďalšie dobré správy. „Za posledné obdobie sme sem investovali takmer 350 tisíc eur, pričom tieto investície nekončia. V tomto zriadení plánujeme zrekonštruovať jednotlivé pavilóny, a to či už formou zateplenia, výmeny okien či rozšírením priestoru pre klientov. Tento rok zrekonštruujeme kotolňu, budúci rok rozvody vody či kúrenia,“ informoval ďalej župan.
Debarierizačné opatrenia okrem prístavieb výťahov zahŕňajú napríklad aj úpravu vonkajších i vnútorných priestorov budov, prestavbu sociálnych zariadení, kúpeľní i dverí či budovanie bezbariérových vchodov alebo nákup schodolezov. Investície župy do debarierizácie 24 zariadení sociálnych služieb, ktoré zriaďuje, však týmito výťahmi zďaleka nekončia. Viac sme o tejto téme napísali v samostatnej tlačovej správe.
Mzdy sa budú zvyšovať aj ďalej
Počas piatkovej návštevy centier sociálnych služieb predseda TSK Jaroslav Baška pripomenul aj zvyšovanie platov, ktoré si títo zamestnanci za náročnú prácu zaslúžia. „Plán je, že od roku 2019 platy zamestnancom porastú o 10%, od roku 2020 o ďalších 10%. Samotný TSK bude toto zvýšenie stáť na budúci rok 2,5 milióna eur, ktoré veľmi radi vo svojom rozpočte vyčleníme práve na zvýšenie platov týchto zamestnancov,“ dodal župan s tým, že Trenčianska župa už tri roky po sebe ľuďom pracujúcim v zariadeniach sociálnych služieb mzdy každoročne zvyšuje ešte nad rámec Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, tento rok zvýšenie predstavuje 50 eur mesačne pre každého zamestnanca.
Pomáhajú všetci; zamestnanci, župa i štvornohí priatelia
Pri odstraňovaní fyzických bariér dokáže pomocnou rukou a investíciami vypomôcť zriaďovateľ. Odstraňovanie mentálnych bariér a spríjemňovanie každodenného života klientov v zariadení je však už na jeho zamestnancoch. V prípade všetkých týchto troch zariadení však v tomto náročnom poslaní nie sú sami. Pomáhajú im v tom štvornohí, ba dokonca okrídlení zástupcovia ríše zvierat. Život klientov v myjavskej Jesienke kanisterapiou spríjemňuje borderská kólia Asida pod vedením Veroniky Sklenkovej. V Zemianskom Podhradí vypomáha pár pávov, v CSS – DOMINO zasa pomáha v krízovom stredisku naučiť deti zodpovednosti zajac domáci.
Župa pripravuje druhé autistické centrum v kraji
Práve spomínané krízové stredisko v rámci CSS – DOMINO v Prievidzi však svoju činnosť zo zákona k 31. decembru 2018 ukončí. Trenčiansky samosprávny kraj sa ho rozhodol transformovať na špecializované zariadenie, ktoré bude ambulantnou formou poskytovať odbornú pomoc ôsmim ľuďom s diagnózou autizmus v pokojnom rodinnom prostredí. Župa aktuálne pripravuje projektovú dokumentáciu na úpravu budovy súčasného krízového strediska, aby sa z neho odstránili bariéry a jeho priestory sa prispôsobili potrebám klientov s autizmom. „Po vybudovaní autistického centra v Trenčíne pri CSS – DEMY pre ľudí s diagnózou autizmus po ukončení povinnej školskej dochádzky vytvoríme ďalšie takého centrum v regióne hornej Nitry, kde je takáto služba takisto potrebná. Aktuálne pripravujeme projektovú dokumentáciu, v priebehu budúceho roku by sme chceli túto budovu, v ktorej ešte pôsobí krízové stredisko, zrekonštruovať,“ dodal k téme župan Jaroslav Baška. Do CSS – DOMINO v Prievidzi kraj za posledné tri roky[1] investoval približne 150 tisíc eur, v marci minulého roka v ňom spustil novú službu včasnej intervencie, ktorá bola v kraji prvou lastovičkou a za svoju existenciu pomohla dvom desiatkam rodín s postihnutým dieťaťom.
[1] vrátane aktuálneho roku 2018