Tohtoročné Medzinárodné taktické cvičenie zložiek Integrovaného záchranného systému v predvečer praktického preverenia ich pripravenosti slávnostne ocenilo jednotlivcov a ich záslužnú činnosť, ktorú robia pre všetkých obyvateľov Trenčianskeho kraja. Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) Soblahov si v rámci vyhodnotenia cvičenia prevzal ako darček od TSK prístroj slúžiaci na záchranu ľudského života.
Súčasťou tohtoročného taktického cvičenia bolo vôbec po prvýkrát slávnostné oceňovanie jednotlivcov zo zložiek Integrovaného záchranného systému. To na pôde Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja ocenilo profesionálnych a dobrovoľných hasičov, policajtov i členov záchranných zložiek pôsobiacich v Trenčianskom kraji. Udelenie pamätnej plakety príslušníkom jednotlivých zložiek záchranného systému i dobrovoľným hasičom bolo poďakovaním za to, že sú 356 dní v roku, 24 hodín denne, cez víkendy či sviatky pripravení ochrániť život, zdravie a majetok obyvateľov kraja.
Plakety si ocenení v Kongresovej sále župného úradu prebrali z rúk predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku. „Ocenenie si jednotlivci zo záchranných zložiek zaslúžia za to, akým spôsobom veľakrát nasadzujú svoje vlastné životy na záchranu iných životov, čo si veľmi vážim,“ uviedol trenčiansky župan Jaroslav Baška s tým, že spolupráca medzi župou a dobrovoľnými hasičmi je od podpisu Memoranda o partnerstve a spolupráci s Krajskou organizáciou Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Trenčín na veľmi dobrej úrovni. To bolo na župnom úrade podpísané ešte v roku 2015 a nadštandardné vzťahy sú každým rokom vyhodnocované na májovom stretnutí s funkcionármi Krajskej organizácie DPO SR Trenčín.
Pridanou hodnotou oceňovania bola vernisáž výstavy, ktorú vo vestibule župného úradu otváral predseda TSK Jaroslav Baška spolu s autorom fotografií – Talianom G. A. Longhitanom. Ten počas 8 rokov fotografoval zložky Ministerstva vnútra SR pri ich každodennej práci. Fotografie zachytávajúce emócie z reálnych živých zásahov sa dočkali aj knižného spracovania. Z vlastných zdrojov vydal Guido Andrea Longhitano knihu Hasiči či Polícia na Slovensku. Okrem toho je autorom publikácie Folklórny festival Východná. „Ako nasadený fotograf so špeciálnym povolením som mal možnosť vidieť profesionalitu zložiek priamo v praxi. Fotografie, ktoré vznikli pri jednotlivých zásahoch, sú mojím darom voči ich práci, ktorú veľmi často vidíme len v novinách,“ zhrnul svoju záľubu vo fotografovaní samotný autor výstavy. Tú je možné vidieť v týchto dňoch vo vestibule župného úradu.
Po zrútenom lietadle pri Selci pátrali v rámci taktického cvičenia všetky záchranné zložky, DHZ Soblahov dostal od TSK nový defibrilátor
Preveriť pripravenosť príslušníkov záchranných zložiek z okresu Trenčín priamo v praxi malo za úlohu Medzinárodné taktické cvičenie zložiek Integrovaného záchranného systému, ktorého prípravu si v sobotu 22. septembra 2018 vzali na starosť tri obce blízko krajského mesta – obec Selec, Trenčianske Stankovce a Trenčianska Turná (okres Trenčín).
Tento rok bol hlavným námetom cvičenia pád lietadla s následným vznikom lesného požiaru. Letecká nehoda si vyžiadala aj pátranie po nezvestných osobách a následný transport zranených. Nasadené do pátrania boli všetky zložky, od profesionálnych hasičov, cez členov dobrovoľných zborov a policajtov, po Slovenskú pátraciu službu. Medzinárodné zastúpenie malo súčinnostné cvičenie vďaka účasti družstva z Českej republiky i z Poľska.
K sprievodným podujatiam, ktoré boli verejnosti dostupné počas celého dňa na futbalovom ihrisku v obci Selec, patrila súťaž v požiarnom útoku s vodou a štafetovom behu, ktorú si pod patronát zobral kolektív mladých hasičov. Nechýbali ani ukážky služobnej kynológie Policajného zboru či ukážky historickej a špeciálnej hasičskej techniky.
Vyhodnotenia cvičenia sa zúčastnil aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. Ten pri tejto príležitosti odovzdal členom DHZ Soblahov ako jednej z 25 cvičiacich jednotiek defibrilátor. Župa tento rok zo svojho rozpočtu nakúpila 9 kusov prístroja, ktorý zachraňuje ľudské životy. „Na vyhodnotení Memoranda o partnerstve a spolupráci medzi TSK a Krajskou organizáciou DPO Trenčín sme sa s jej funkcionármi dohodli na priestorovom rozmiestnení defibrilátorov v každom okrese Trenčianskeho kraja. Jeden z nich už putoval do obce Bystričany v okrese Prievidza a ďalší dostali členovia DHZ Soblahov. Dúfam, že prístroj nebudú nikdy potrebovať, ale keby ho bolo potrebné použiť, nech pomôže a poslúži na záchranu ľudského života,“ uviedol trenčiansky župan.
Zvyšných 7 defibrilátorov bude postupne odovzdaných vybraným dobrovoľným hasičským zborom v ostatných okresoch Trenčianskeho kraja.
Dobrovoľní hasiči v Hôrke nad Váhom pôsobia už viac ako 110 rokov
Sobota v kraji bola okrem taktického nácviku aj slávnostná. Dobrovoľný hasičský zbor v obci Hôrka nad Váhom (okres Nové Mesto nad Váhom) oslávil 110 rokov od svojho založenia a v rámci tohto významného výročia si obec spolu so zborom uctila svojich členov pamätným listom. Pozvanie na oslavy prijal aj trenčiansky župan Jaroslav Baška: „Veľmi si vážim to, čo dobrovoľní hasiči dokážu urobiť v každej obci, príp. v meste, v ktorom zbor funguje. Nezasahujú len pri ochrane životov, zdravia a majetku občanov, ale počas roka dokážu urobiť veľa aj mimo zásahov a aktívne sa podieľajú na kultúrnom živote obce. Preto chcem členom DHZ Hôrka nad Váhom zaželať všetko najlepšie k 110. výročiu a popriať im, aby zbor v tomto duchu fungoval aj naďalej.“