Pracovný trh regiónu hornej Nitry čaká nevyhnutná transformácia. Aby pracovné príležitosti pre jeho obyvateľov ostali zachované, je nevyhnutná úzka spolupráca regionálnych samospráv, štátu i súkromného sektora.
Aj z tohto dôvodu sa dnes v Kultúrnom dome v Necpaloch v mestskej časti Prievidze konalo pracovné stretnutie k tvorbe prvotnej vízie Akčného plánu hornej Nitry. Ten by mal byť prípravou na transformáciu regiónu, ktorý zrejme čoskoro stratí prívlastok banícky. Kľúčovou sa teda okrem rozvoja dopravnej či vzdelávacej infraštruktúry stane najmä otázka tvorby nových pracovných miest v regióne. „Urobíme všetko preto, aby pracovné príležitosti ostali zachované priamo tu, v regióne hornej Nitry, aby odtiaľto ľudia nemuseli odchádzať a sťahovať sa za prácou do iných regiónov,“ tlmočil svoj osobný a podľa jeho slov nemenný postoj župan Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška priamo na pracovnom stretnutí.
Zároveň je podľa neho nevyhnutná kooperácia samotných obcí, miest a samosprávneho kraja priamo s vládou Slovenskej republiky a jednotlivými ministerstvami, ako aj s Európskou komisiou. „K budúcnosti hornej Nitry určite majú čo povedať samotní obyvatelia regiónu, resp. Združenie miest a obcí hornej Nitry. Myslím si, že partnerom by malo byť aj Regionálne združenie miest a obcí regiónu Stredné Ponitrie, v ktorom sú združené mestá a obce okresu Partizánske. Chýbať by nemali ani samotné Hornonitrianske bane a ich zamestnanci, ktorých sa táto téma prioritne ako hlavného zamestnávateľa dotýka,“ myslí si predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý takéto pracovné stretnutia a iniciatívy víta. Po ďalších plánovaných pracovných stretnutiach by podľa neho malo byť definované, akými konkrétnymi krokmi dokáže každá zo zúčastnených strán regiónu pomôcť. „Spoločnými silami musíme dať odpovede na otázky, ktoré sa týkajú budúcnosti tohto regiónu. Teda ako, kedy a za akých podmienok tu dôjde k útlmu baníctva, aké nové projekty sa zrealizujú a následne i to, aké vzniknú nové pracovné pozície, aby zamestnanosť na hornej Nitre ostala zachovaná,“ dodal.
Treba spojiť sily
Zo 41 baníckych regiónov sa horná Nitra nachádza v pilotnom trojlístku, ktorý transformácia čaká ako prvý. Každý banícky región má však svoje špecifiká, ktoré treba zohľadniť a na transformáciu sa poctivo a včas pripraviť. Malo by preto pomôcť staré známe - čím viac hláv, tým viac rozumu. Na pracovnom stretnutí malo preto svoje zastúpenie hosťujúce mesto Prievidza, Trenčiansky samosprávny kraj, Združenie miest a obcí hornej Nitry, vláda Slovenskej republiky, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Úrad vlády SR, Hornonitrianske bane v Prievidzi, primátori a starostovia okolitých miest a obcí i odborná verejnosť. Práve odborné výstupy pracovných skupín uvedených inštitúcií by mali naznačiť ďalšie smerovanie mesta Prievidze a jeho širokého okolia, prirodzene spätého s baníctvom.