Folklórna skupina Kubra je laureátom Ceny Trenčianskeho samosprávneho kraja za rok 2023 za dlhoročnú prácu v oblasti uchovávania kultúrneho dedičstva našich predkov a pri príležitosti okrúhleho výročia.
uchovávanie kultúrneho dedičstva, reprezentácia kraja a Slovenska
Folklórna Folklórna skupina Kubra vznikla v roku 1933, je druhou najstaršou slovenskou folklórnou skupinou, ktorá reprezentuje Trenčiansky kraj na Slovensku i v Európe. Kultúrna sekcia Európskej únie jej ako historicky prvej folklórnej skupine udelila cenu Prezídia za zachovanie kultúrneho dedičstva na Slovensku. Skupinu založili Štefánia Hajduková, Anton Hackenberg a Ján Ševčík. Na začiatku svojho vzniku mala 70 členov a prvý raz vystúpila v máji 1934.
Už v roku 1946, na Medzinárodnom folklórnom festivale Strážnice, zvíťazila v konkurencii tridsiatich folklórnych skupín, čím získala možnosť reprezentovať domovinu v zahraničí, v Brne, Prahe, Ostrave a Budapešti. Cyril Zálešák v zborníku „Naša práca“ o skupine napísal: „V Kubre sa zachovali sedliacke tance, ktoré sú najzachovalejšie tance vôbec.“
Pod vedením Stanislava Lišku skupina vystupovala na Medzinárodnom folklórnom festivale v Záhrebe, na folklórnom festivale podunajských krajín Kalocza, absolvovala rôzne natáčania v rozhlase i televízii, či desiatky ďalších vystúpení. V súčasnosti má folklórna skupina 34 členov, vrátane dychovej hudby z Opatovej nad Váhom, ktorá s ňou účinkuje od roku 2008. Vydala 8 pamätných medailí, 6 publikácií a získala množstvo ocenení a diplomov. Súčasťou jej vystúpení sú pôvodné ručne šité kroje, kubranské tance a piesne. Je veľkou inšpiráciou aj pre mladšiu generáciu, ktorej zanecháva veľké kultúrne bohatstvo už 90 rokov.