Okrúhle 30. výročie vzniku Slovenského paralympijského výboru prišli vo štvrtok 13. februára do priestorov Galérie SPP v Bratislave na pozvanie jeho predsedu Jána Riapoša osláviť viacerí vzácni hostia. Nechýbal medzi nimi prezident SR Peter Pellegrini, ale aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš, minister cestovného ruchu a športu SR Dušan Keketi či predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.
Pozvaní hostia si zaspomínali na obdobie vzniku Slovenského paralympijského výboru, datované od januára 1995, reč bola o nespočetnom množstve úspechov, ktoré sa odvtedy až dodnes podarilo talentovaným športovcom s hendikepom dosiahnuť, a zarezonoval aj pohľad hostí na život ľudí s hendikepom. „V prvom rade chcem poďakovať všetkým, ktorí 30 rokov vytvárajú Slovenský paralympijský výbor,“ povedal na úvod Ján Riapoš. Predseda Slovenského paralympijského výboru pri tejto príležitosti predstavil iniciatívu „Spolu bez bariér 2030“, záštitu nad ňou prevzal prezident SR, ale aj nové logo výboru, vytvorené v súlade s vizuálnou identitou Slovenského olympijského a športového výboru.
Úzku spoluprácu so Slovenským paralympijským výborom má aj Trenčiansky samosprávny kraj, a to na základe memoranda o spolupráci, ktoré bolo podpísané v októbri 2022. Hneď v júni nasledujúceho roka sa župa podieľala na Týždni paralympijského športu v Trenčianskom kraji a vo vestibule župného úradu bola návštevníkom k dispozícii výstava fotografií z paralympiády v Tokiu 2022. O priateľských vzťahoch tiež svedčí aj fakt, že úspešní paralympionici prišli kraj osobne podporiť na otvorenie posledných dvoch vybudovaných úsekov Vážskej cyklomagistrály z Púchova do Ladiec a z Považskej Bystrice po hranicu so Žilinským samosprávnym krajom a nechýbali ani na návštevnícky obľúbenom Dni otvorených dverí Trenčianskeho samosprávneho kraja. Kraj poskytol výboru priestory v rámci župného úradu, v ktorých funguje kancelária Centra včasnej pomoci v rámci národného projektu Sme si rovní.
Trenčiansky samosprávny kraj dlhodobo kladie dôraz aj na zlepšenie prístupu k vzdelávaniu pre všetkých žiakov, vrátane tých so zdravotným znevýhodnením. Preto sa pustil do projektu debarierizácie väčších župných stredných škôl, s počtom žiakov 275 a viac, za pomoci financií z Plánu obnovy a odolnosti SR. „Pripravili sme 29 projektov, ktoré pozostávajú väčšinou z výstavby alebo prístavby výťahov, z rekonštrukcie sociálnych zariadení, prípadne vonkajších rámp a parkovísk pre hendikepovaných, aby mali prístup ku vzdelávaniu,“ povedal trenčiansky župan. Kraj na tieto projekty získal z plánu obnovy 5,2 mil. eur, na ich spolufinancovanie zaplatí ďalších viac ako 2,1 mil. eur z vlastného rozpočtu. „Čo sa týka samotného športu, snažíme sa, aby všetky športoviská, ktoré realizujeme na našich stredných školách boli bezbariérové. Najväčšou investíciou v tejto oblasti je výstavba hokejovej haly pre Hokejovú akadémiu v Trenčíne pri našej strednej športovej škole, kde by sa v budúcnosti mohol hrať aj parahokej,“ doplnil župan.