Prvé žiadosti o nenávratný finančný príspevok (NFP) na vybavenie učební základných škôl v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) sú už schválené. Koncom mája 2018 rozhodlo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o výške podpory pre jednotlivé projekty.
Finančné prostriedky v rámci výzvy vyhlásenej ministerstvom budú použité na obstaranie jazykových, prírodovedných a polytechnických učební, školských knižníc, učební informatiky a stavebných prác súvisiacich s vybavením učební. Celková alokácia financií pre územie Trenčianskeho kraja[1] bola 2,7 mil. eur. Maximálna výška podpory pre jednu základnú školu bola stanovená na 200 tisíc eur.
V auguste sme informovali, že žiadosť o NFP predložilo 72 základných škôl (ZŠ) z Trenčianskeho kraja s celkovými výdavkami 7,4 mil. eur. Schválených bolo napokon 27 z predložených projektov ZŠ za 3,17 mil. eur. Tie školy, ktoré síce splnili podmienky poskytnutia príspevku, no kvôli nedostatku alokovaných finančných prostriedkov neboli schválené, budú zaradené do zásobníka projektov. V prípade navýšenia finančných prostriedkov v rámci alokácie je teda možné, že ešte niektorým projektom zaradeným v zásobníku bude podpora napokon schválená.
Výška príspevku, ktorý bude smerovať na schválené projekty zo zdrojov Európskej únie, predstavuje 85% celkových výdavkov. Podľa typu žiadateľa budú odsúhlasené projekty podporené aj zo štátneho rozpočtu, a to v rozmedzí od 5-10%. Zvyšné peniaze doplatí samotný žiadateľ z vlastných zdrojov.
Kým sa základné školy dostali do vytúženého finále, čakali na nich dve kolá. Na začiatok bolo potrebné predložiť projektový zámer a následne žiadosť o NFP na Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý plní úlohu sprostredkovateľského orgánu (SO) pre IROP. „Po administratívnom overení a odbornom hodnotení externými hodnotiteľmi boli schválené projekty, ktoré v ňom získali najviac bodov,“ objasnil proces predloženia projektov na župe vedúci Odboru SO pre IROP Milan Semanco s tým, že v odbornom hodnotení dosiahla najviac bodov Základná škola Slovenských partizánov v Považskej Bystrici, Základná škola s materskou školou Centrum I v Dubnici nad Váhom a Základná škola Rudolfa Jašíka v Partizánskom.
Zriaďovateľom väčšiny škôl, ktorých projekty boli schválené ministerstvom, sú mestá a obce v Trenčianskom kraji, v prípade troch je to Rímskokatolícka cirkev. Celkom 18 z 27 škôl sa nachádza v mestách, zvyšné sú obecné. „Najviac podporených základných škôl, ktoré sa dočkajú zlepšenia technického vybavenia učební a školských knižníc, je v okrese Ilava, v ktorom sa zrekonštruuje sedem škôl. V okrese Považská Bystrica prejde zmenami päť základných škôl, v okrese Partizánske štyri,“ uviedol Milan Semanco. Z hľadiska výšky nenávratného finančného príspevku získa najviac finančných prostriedkov na zlepšenie svojej infraštruktúry ZŠ Bošany, ZŠ Košeca a ZŠ Pruské[2].
Zoznam schválených projektov základných škôl v Trenčianskom kraji nájdete na: http://www.mpsr.sk/index.php?navID=1&navID2=1&sID=67&id=12911.
Zdroj titulnej foto: zscidca.edupage.org
[1] s výnimkou krajského mesta Trenčín a jeho funkčného územia, ktoré tvorí 7 okolitých obcí
[2] Do uvedenej štatistiky nie je zahrnuté mesto Trenčín so svojím funkčným územím, v rámci ktorého sú projekty hodnotené a vyberané pod kompetenciou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a sprostredkovateľského orgánu – mesta Trenčín.