V piatok 19. októbra 2018 si v areáli Strednej odbornej školy letecko-technickej v Trenčíne prevzala šestica vybraných dobrovoľných hasičských zborov z Trenčianskeho kraja od TSK darček v podobe nového defibrilátora. Okrem toho sa 115 zborov stalo majiteľom protipovodňového vozíka.
Tretí októbrový piatok sa parkovisko pri trenčianskej Strednej odbornej škole letecko–technickej hemžilo samými hasičmi. Tí si prišli z rúk ministerky vnútra SR Denisy Sakovej prevziať protipovodňový zásahový vozík. Ich novými majiteľmi sa stalo spolu 115 DHZ z celého Trenčianskeho kraja. „Od roku 2012 sa Ministerstvo vnútra SR snaží dobrovoľným hasičom pomáhať a podporiť ich, a to nielen v oblasti techniky, ale aj v oblasti finančných zdrojov. Doposiaľ sme rozdelili približne tisíc automobilov Iveco Daily, niekoľko repasovaných Tatier, odovzdávame protipovodňové zásahové vozíky, taktiež ročne pomáhame s náhradou paušálnych výdavkov a v neposlednom rade finančne prispievame na opravu hasičských staníc,“ zhrnula výpomoc dobrovoľným hasičom ministerka vnútra SR Denisa Saková. Prítomným členom dobrovoľných hasičských zborov sa poďakovala za to, že profesionálnym hasičom pomáhajú pri požiaroch, pri odstraňovaní následkov prívalových vĺn či pri technických zásahoch a v druhej línii držia profesionálom chrbát.
Ministerka vnútra odovzdávala protipovodňové vozíky v prítomnosti prezidenta Hasičského a záchranného zboru SR generála Alexandra Nejedlého, generálneho sekretára Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Vendelína Horvátha a štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Mariána Saloňa. „Ide o druhú etapu odovzdávania protipovodňových vozíkov obciam Trenčianskeho kraja. V prvej etape boli prostriedky zakúpené z programu Aktívne protipovodňové opatrenia v celkovom počte 89. S dnešným odovzdaním je to spolu 204 vozíkov, matematicky môžeme povedať, že 80% obcí a miest Trenčianskeho kraja má protipovodňový vozík,“ komentoval riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne plk. Igor Šenitko s tým, že druhá etapa odovzdávania bola hradená zo štátneho rozpočtu. Samotný vozík pozostáva z kvalitného čerpadla a príslušnej výbavy, do ktorej patria hadice, savice či sací kôš. Cena vozíka sa pohybuje okolo 10 tisíc eur. Protipovodňové zásahové vozíky budú členom dobrovoľných hasičských zborov slúžiť pri odstraňovaní následkov povodní či iných mimoriadnych udalostí.
Defibrilátory rozšírili vybavenie 6 DHZ z Trenčianskeho kraja
Okrem vozíkov odovzdal trenčiansky župan Jaroslav Baška spolu s ministerkou vnútra SR Denisou Sakovou šiestim dobrovoľným hasičským zborom nový defibrilátor. Prístroj zachraňujúci ľudské životy putoval do rúk dobrovoľným hasičom zo Zlatníkov (okres Bánovce nad Bebravou), zo Zliechova (okres Ilava), z Brezovej pod Bradlom (okres Myjava), z Pružiny (okres Považská Bystrica), z Chynorian (okres Partizánske) a z Lednických Rovní (okres Púchov).
K trojici prednedávnom odovzdaných automatických externých prístrojov (DHZ Bystričany, DHZ Soblahov a DHZ Pobedim) tak pribudlo ďalších šesť. V každom z deviatich okresov Trenčianskeho kraja sa po novom nachádza tento život zachraňujúci prístroj. Ich priestorové umiestnenie bolo dohodnuté na májovom stretnutí predsedu TSK s funkcionármi Krajskej organizácie DPO SR Trenčín tak, aby reflektovalo tvar okresu a aby pokrylo čo najširší priestor, kde by v prípade naliehavej núdze bolo potrebné defibrilátor použiť. „Trenčiansky samosprávny kraj sa v rámci svojich finančných možností snaží podporovať dobrovoľné hasičstvo v Trenčianskom kraji. Robí tak nielen finančne prostredníctvom dotácií, ktoré za posledné tri roky dosiahli výšku takmer 40 tisíc eur, ale tento rok sme sa rozhodli, že vybrané DHZ podporíme aj materiálne, a to vybavením defibrilátormi,“ uviedol predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška s tým, že tri defibrilátory, ktoré župan v priebehu roka odovzdal, už boli dobrovoľnými hasičmi využité v priamom zásahu pri záchrane života.
Vo vyspelých krajinách je defibrilátor samozrejmosťou na viacerých verejných miestach, ako sú hotely, čerpacie stanice či štadióny, teda všade tam, kde sa vyskytuje veľké množstvo ľudí. Na Slovensku sa zatiaľ nachádza iba niekoľko stoviek kusov. „Trenčiansky samosprávny kraj je prvým krajom na Slovensku, ktorý zakúpil pre dobrovoľné hasičské zbory takúto výbavu,“ uviedol krajský predseda DPO SR Trenčín Jozef Smolinský s tým, že dobrovoľní hasiči defibrilátory vo svojej výbave doteraz nemali. Členovia vybraných hasičských zborov, ktorých vybavenie rozšíri defibrilátor od TSK, pritom nepotrebujú žiadny špeciálny výcvik ani zdravotnícke či odborné vzdelanie na obsluhu tohto prístroja. Ten záchrancu na základe zrozumiteľných a jednoduchých hlasových povelov krok za krokom naviguje, ako pomôcť človeku v prípade náhleho zastavenia srdca, pri ktorom rozhodujú sekundy.
V rámci návštevy Trenčianskeho kraja sa ministerka vnútra SR Denisa Saková zastavila aj na pôde župného úradu.