Slovenský spisovateľ, novinár, politik, evanjelický kňaz a rodák z Trenčianskeho kraja Jozef Miloslav Hurban by v pondelok 19. marca 2018 oslávil svoje 201. narodeniny.
Prvý predseda Slovenskej národnej rady a jeden z kodifikátorov slovenského jazyka Jozef Miloslav Hurban sa narodil 19. marca 1817 v Beckove. Minulý rok sa v Trenčianskej župe niesol v znamení 200. výročia narodenia tohto velikána slovenskej histórie. Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) v priebehu celého roka postupne prinášal formou tlačových správ zaujímavé info z pracovného i súkromného života Jozefa Miloslava Hurbana, pripravil kreatívnu súťaž venovanú Hurbanovi či vydal limitovanú edíciu pexesa, venovanú práve Hurbanovi. Okrem toho sa počas celého roka konali rôzne podujatia zamerané na pripomienku diela J. M. Hurbana, jeho života a odkazu, ktorý tu zanechal pre ďalšie generácie. TSK v spolupráci s organizáciami v pôsobnosti župy, samosprávami a kultúrnymi inštitúciami pripravil pre verejnosť viac ako osemdesiat podujatí a aktivít. Pripomeňme si tie najdôležitejšie a najväčšie:
- Celonárodná spomienka na Jozefa Miloslava Hurbana sa konala v kúrii Ambrovec v Beckove, ktorú spravuje Trenčianske múzeum v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. Osláv sa zúčastnili aj Hurbanove pravnúčatá.
- Pri príležitosti 200. výročia narodenia Jozefa Miloslava Hurbana bola v rámci celonárodnej spomienky na tohto významného Slováka uvedená do života nová poštová známka
- Trenčianska župa pripravila pre deti tvorivú súťaž zameranú na osobnosť Jozefa Miloslava Hurbana s názvom „Takto poznám Jozefa Miloslava Hurbana ja“. Súťažiaci mohli zasielať kresby, maľby, básne, úvahy, príbehy, fotografie alebo iné tvorivé diela. Súťaž mala medzi verejnosťou mimoriadny úspech a z najlepších kresieb vzniklo tematické pexeso venované Hurbanovi. Pokrstené bolo na 4. ročníku Dňa otvorených dverí TSK hlinou z Beckova.
- Za svoju kreativitu a tvorivosť v súťaži „Takto poznám Jozefa Miloslava Hurbana ja“ sa žiakom troch tried z rôznych škôl podarilo nahliadnuť do priestorov Národnej rady Slovenskej republiky. Vďaka súťaži TSK si víťazi jednotlivých kategórii užili najmä zážitkové ceny. Okrem výletu v NR SR získali voľný vstup na Trenčiansky hrad či do kúrie Ambrovec v Beckove.
V poradí 201. narodeniny by kodifikátor spisovnej slovenčiny oslávil práve v pondelok 19. marca 2018. Vedeli ste o ňom napríklad, že:
- J. M. Hurban sa pričinil o organizovanie prvých slovenských čitateľských krúžkov, nedeľných škôl, divadelných predstavení a tiež spolkov miernosti, ktorých cieľom bolo bojovať proti alkoholizmu.
- počas mladosti patril k radikálnym odporcom feudalizmu a nadvlády šľachtických vrstiev v Uhorsku. Za svoj prístup si vyslúžil prezývky „divý Hurban“ či „divý Slovák“.
- Hurban za celý život dostal napriek svojej aktivite iba jedno oficiálne uznanie, a to doktorát teológie od univerzity v Lipsku.
- počas literárneho života a svojej tvorby používal Hurban viacero pseudonymov; najznámejšie sú J. L. Trenčiansky, Ľudevít J. Trenčiansky, Ludevit Pavlovič, M. Selovský či M. z Bohuslavíc.
- Milana Rastislava Štefánika a Jozefa Miloslava Hurbana spájal rodinný vzťah. Prvý predseda Slovenskej národnej rady bol totiž krstným otcom Milanovho otca Pavla Štefánika.
- po J. M. Hurbanovi je pomenovaná planétka (3730) Hurban.
- Hurban bol agilný národovec, spoluzakladateľ Tatrína, spolutvorca Slovenského divadla nitrianskeho a prvého úverového družstva v Európe.
- Za ženu si zobral prvú slovenskú ochotnícku herečku Aničku Jurkovičovú, s ktorou mal 4 dcéry a 5 synov. Jedným zo synov Hurbana bol aj známy spisovateľ Svetozár Hurban – Vajanský.
- M. Hurban zomrel 21. februára 1888 vo veku nedožitých 71 rokov.
Viac o Hurbanovi dozviete z našich tlačových správ, napríklad:
Spoznajte miesta Trenčianskeho kraja, kde si môžete pripomenúť život Jozefa Miloslava Hurbana